Jusepe de Ribera Kimdir

Jusepe de Ribera Kimdir, Jusepe de Ribera Hayatı Biyografi

İspanyol, ressam. Gerçekçi (realist) yaklaşımı ve ayrıntılı işçiliğiyle 17.yy İspanyol resminin önde gelen adlarından olmuştur.

Valencia yakınlarında Jativa’da doğdu, 2 Eylül 1652’de Napoli’de öldü. İspanya’daki yaşamıyla ilgili bilgiler çok azdır. Francisco Ribalta’nın öğrencisi olduğu söylenir. 1610’da başında İtalya’ya gittiği, önce Parma’da, 1612 1613 dolaylarında da Roma’da kaldığı bilinmektedir. 1616’da, o zamanlar İspanya’nın yönetiminde olan Na­poli’ye yerleşti ve yaşamının sonuna değin burada kal­dı. İtalya’da Lo Spagnoletto adıyla tanınır.

Ribera, Roma’da bulunduğu sırada, Caravaggioculuk’ tan büyük ölçüde etkilenmiş ve ilk resimlerinde doğalcı (naturalist) bir arka plan ve renk geçişlerinde dramatik bir ışık-gölge karşıtlığı (chiarsoscura)uygun iyilik bu et­kileri yansıtmıştır. Kaba fırça vuruşları ve kullandığı ka­lın boya ile, yüz kırışıklarına, yara izlerine varıncaya dek gerçekçi ve ayrıntılı bir işçilik ortaya koymuştur. Aziz Bartolommeo’nun Şehadeti ve Aziz Petrıts gibi genellikle azizleri ve onlara yapılan işkenceleri konu aldığı dinsel resimler yapmış, Rönesans’ın idealleştirme anlayışının ter­sine, bu kişileri sıradan tipler olarak canlandırmış ve güçlü bir kişileştirme eğilimi göstermiştir. Bu tutumu ile İspan­yol sanatının en önemli niteliklerinden biri olan insan­lık onurunu betimleme özelliğinin öncüsü olmuştur. Dinsel resimlerinde olduğu kadar, Yumru Ayaklı Çocuk gibi dilenci ve sakatlan konu aldığı portreleri ve günlük yaşamdan sahneleri işlediği tür (janr) resimlerinde de, bu tavrı benimsemiştir. Ayrıca mitolojik konulara yöne­len ilk İspanyol sanatçısı da odur.

Eserleri(başlıca): AzizBartolommeo’nun Şehadeti, 1630, Prado, Madrid; AzizPetrus, ykş. 1631, Prado, Madrid; Gam- bazolu Kör Heykelci, 1632, Prado, Madrid; Aziz Andrea, ykş, 1635, Prado, Madrid; Kutsal Üçlü, 1636- 1637, Prado, Madrid; Yakub’un Düşü, 1639, Prado, Mad­rid; Yumru Ayaklı Çocuk, 1642, Louvre, Paris; Aziz Hie­ronymus, 1644, Prado, Madrid; Azize Catherine’nin Mistik Evliliği, 1648, Metropolitan Sanat Müzesi, New York; Kut­sal Aile ve Azize Catherine, 1648, Metropolitan Sanat Mü­zesi, New York.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>