Joseph Proust Kimdir

Joseph Proust Kimdir, Joseph Proust Hayatı Biyografi

Fransız eczacı ve kimya bilgini. “Belirli oranlar yasasını” bulmuştur.

26 Eylül 1754’te Maine-et-Loire bölgesindeki Angers’de doğdu, 5 Temmuz 1826’da aynı kentte öldü. Ortaöğreniminin ardından babasının eczanesinde çalış­maya başladıysa da öğrenimini sürdürme isteğini yenemeyerek 1774’de Paris’e gitti. Paris’te eczacılıkla kimya öğrenimini birlikte yürüttü. İki yıl sonra Salpetriere Hastanesinin eczacılığına getirilmiş ve ilk araştırmalarını yayımlamaya başlamıştı.

1778’de IV. Carlo.s’un çağrısına uyarak gittiği İspanya’da, Vergana’daki Real Seminario Patriotico Vascongado’da kimya dersleri verdi. 1780’de Paris’e döndü ve beş yıl süreyle Fransız fizikçi Jean François Pilâtre de Rozier’in (1756-1785) kurduğu Musee de kimya profesörlüğü yaptı. 1786’da yeniden İspanya’ya giderek Madrid ve Segovia’da, dersler verdi, jeolojik ve minerolojik araştırmalar yaptı.

1799’da Madrid’te kurulan kimya laboratuvarının başına getirilen, 1806’da bilinmeyen nedenlerden ötürü Fransa’ya dönmesinden sonra da Napoleon’un kendisine yaptığı çalışma teklifini kabul etmeyen ve bilimsel uğraşısından tümüyle ayrılarak 1817’de Angers’e yerleşmesine karşın unutulmayan Proust, 1819’da Legion d’honneur nişanı ile ödüllendi­rildi, ertesi yıl da kral XVIII. Louis tarafından emekli aylığına bağlandı.

Önceleri çalışmalarını organik kimya ve kimyasal teknoloji alanlarında yoğunlaştırarak üzüm şekerini ayırmayı başaran, peynirdeki lösin maddesini bulan ve birçok gıda maddesinin üretimine ilişkin yeni yöntemler öneren Proust’un en önemli başarısı, kimyasal bileşikle­re ilişkin olarak geliştirdiği “belirli oranlar yasası”dır. 1800’de başlarında, bir kimyasal tepkimeye katılan elementlerin miktarlarıyla oluşturacakları bileşik ara­sındaki bağıntı konusunda yaygın bir tartışma başlamış­tı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>