Joseph Goebbels Kimdir

Joseph Goebbels Kimdir,Joseph Goebbels Hayatı ve Biyografi

(1897-1945)

Alman siyaset ve devlet adamı. Nas­yonal Sosyalist Partinin propaganda etkinliklerini yürütmüştür.

29 Ocak 1897’de Reydt’te doğdu, 1 Mayıs 1945’de Berlin’de öldü. Orta halli bir fabrika katibinin oğludur. Ailesinin özverisi ve Katolik örgütlerin sağladığı burslarla yükseköğrenim gördü. Ayağının sakat olması nedeniyle I.Dünya Savaşında geri hizmete alındı, daha sonra da tüm askeri hizmetlerden muaf tutuldu. 1922’de Heidelberg Üniversitesinde dil-edebiyat dalında doktorasını verdi.

Goebbels, 1924’de Gregor Strasser’in etkisiyle Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne (NSAİP) girdi. 1924-1926 döneminde partinin çeşitli yayınlarında yayın yönetmeni olarak çalıştı. 1925’de ilk kez Hitler’le karşılaştı ve bu karşılaşmadan çok etkilendi. Parti içinde sol kanadı temsil eden Strasser ile sağ kanadı temsil eden Hitler arasındaki çatışmada Hit- ler’in yanında yer aldı. Bu seçimi, 1926’da Hitler tarafından partinin Berlin il başkanlığına atanmasına neden oldu. Berlin’de Der Angriff (Saldırı) adlı parti dergisini kurdu ve yönetimini üstlendi. 1928’de milletvekili oldu ve aynı yıl partinin propaganda işleriyle görevlendirildi. Sistemli bir biçimde propaganda etkinliklerine başlayan Goebbels tüm iletişim araçlarını kullanarak Hitler’in kişiliği çevresinde bir önder (Führer) efsanesi yarattı. Coşkulu kutlamaların ve gösterilerin yanında, parti ileri gelenlerinin düzenli olarak halk karşısında konuşmalar yapması gelenekselleşti.

1933’de Nasyonal Sosyalist Partinin iktidara gelmesinde önemli bir payı olan Goebbels, aynı yıl kurulan Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığın ve Kültür Dairesinin başına getirildi. Partinin izlediği siyasetin yaygınlaştırılması ve benimsetilmesinin yanında Almanya’daki düşünsel ve günlük yaşamı Nazizm ideolojisi doğrultusunda biçimlendirecek önlemler aldı. Eğitim, basın-yayın, sanat devlet denetimi altına alındı. Yahudi sanatçılar ve bilim adamları görevlerinden alınarak, toplama kamplarına gönderildi ve yapıtları yasaklandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>