Joseph Dietzgen Kimdir

Joseph Dietzgen Kimdir, Joseph Dietzgen Hayatı Biyografi

Alman, filozof ve toplumcu yazar. Toplum olaylarını özdekçi bir görüşle ele almıştır.

Köln yakınlarında Blankenberg’de doğdu, sonra­dan yerleştiği ABD’nin Chicago kentinde öldü. Yoksul bir ailenin çocuğu olduğundan düzenli bir öğre­nim görmedi; geçimini dericilikle sağlamaya çalışırken  bir yandan da, felsefeye büyük ilgi duydu. 1848 Devriminden sonra, uzun yıllar süren gezilere çıktı, önce ABD’ye, 1863’te Rusya’ya gitti, Petersburg’da bir dericinin yanında işçi olarak çalıştı. Sonra Alman­ya’ya daha sonra gene ABD’ye gitti, ölünceye dek orada kaldı.

Dietzgen işçi çevresinden gelen bir düşünür olduğu için, daha çok işçi sorunlarıyla ilgili bir felsefe anlayışım benimsemiştir. Felsefesinin odağını özdekçi bir görüş oluşturur. Ona göre özdeğin dışında bir gerçek yoktur, bilginin kaynağı toplumsal olaylar, onu edinme yolu da duyulardır. Başlıca yaratıcı güç emektir. Anlayış yeteneğinin gelişmesi, düşünme gücünün verimli olması “kafa işçiliğinin niteliğine bağlıdır”. Dietzgen, bu düşüncelerini, Das W’esen der menschlichen Kopfarbeit (“İnsanın Kafa İşçiliğinin Yapısı”) adlı yapıtında sergilemiştir.

Dietzgen’in özdekçi aydınlar üzerindeki etkisi uzun sürmüş, yazıları işçilerin aydınlatılması için yapılan çalışmaların başlıca kaynaklan arasında yer almıştır.

Eserleri (başlıca): Das Wesen der menschlichen Kopfarbeit, 1869, (“İnsanın Kafa işçiliğinin Yapısı”); Die Briefe Über Logik, Speziell Demokratisch-proletarische Logik, 1880, (“Mantık, ÖzellikleDemokrat-İşçi Mantığı Üstüne Mektuplar”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>