Joseph Desire Mobutu Kimdir

Joseph Desire Mobutu Kimdir, Joseph Desire Mobutu Hayatı Biyografi

Zaireli (Kongo) asker ve devlet ada­mı. 1965’ten bu yana ülkesini yönet­mektedir.

14 Ocak 1930’da Belçika Kongosu’nun Ekvator Eyaleti’nde, Lisala kentinde doğdu. Sudan kökenli bir kabileden gelmesine karşın Kongo Irmağı kıyılarında yerleşmiş olan ve Bantuca konuşan Bangalalar arasın­da büyüdü. Misyoner okulunda okudu. Uyumsuzlu­ğu yüzünden okuldan atıldı ama sömürge yönetimi onu askeri okula kabul etti. On yıllık eğitiminden sonra Luluabourg askeri okulunu onbaşı rütbesiyle bitirdi.

1949’da orduya girdi. Afrikalılar’ın yükselebi­leceği en yüksek rütbe olan başçavuş rütbesiyle maliye bölümünde muhasebeci olarak çalıştı. Bir yandan da ordu dergilerinde yazılar yazdı. 1956’da ordudan ayrıldıktan sonra gazeteciliğe başladı, çeşitli dergilerde muhabirlik ve yayım müdürlüğü yaptı. Bu görevleri sırasında Patrice Lumumba ile tanıştı. Siya­sete ilgisi giderek arttı. 1958’de Lumumba’nın Kongo Ulusal Hareketi (MNC) adlı siyasal partisine katıldı. Kongo Haberalma Bürosu’nda çalışmak üzere gittiği Brüksel’de, Ocak 1960’ta Kongo’nun bağımsızlığı konusunda toplanan konferansa delege olarak katıldı.

30 Haziran 1960’ta Kongo bağımsızlığını kazan­dı. Joseph Kasavubu cumhurbaşkanı, Patrice Lumumba da başbakan oldular. Lumumba, Mobutu’yu Kongo’ya çağırarak bakan yaptı. Daha sonra albaylık rütbesine yükseltilen Mobutu, genelkurmay başkanlı­ğına atandı. Bu arada ordu içinde huzursuzluk 8 Temmuz 1960’ta ayaklanmaya dönüştü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>