Joseph Deniker Kimdir

Joseph Deniker Kimdir, Joseph Deniker Hayatı Biyografi

Fransız, antropolog. Irkları fiziksel özelliklerine göre sınıflandırmıştır.

6 Mart 1852’de Astrahan’da doğdu, 18 Mart 1918’de Paris’te öldü. Ailesi Fransız olan Deniker, St. Petersburg (bugünkü Leningrad) Teknoloji Enstitü- sü’nde eğitim gördü ve kimya mühendisi oldu. Bir süre Avrupa’da seyahat ettikten sonra 1876’da Paris’e yerleşti. 1886’da, Recherches anatomiques et embryo- logiques sur les singes anthropoides (“İnsan Biçimli Maymunlar Üzerine Anatomik ve Embriyolojik Araştırmalar”) adlı teziyle bilim doktoru unvanını aldı.

1888’de Paris’teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ne kütüphane görevlisi olarak atandı. 1891’de, Bibliog- raphie des travaux scientifiques publies par les societes savantes de France’ı (“Fransız Bilim Derneklerince Yayımlanan Bilimsel Çalışmalar Bibliyografyası”) yazmakla görevlendirildi. 1896-1905 arasında Lon­dra’da yapılan IV. Uluslararası Bilimsel Bibliyografya Konferansı’na Fransız delegesi olarak katıldı.

Deniker ırkları saç biçimi, deri rengi, burun biçimi, boy uzunluğu gibi morfolojik özelliklere göre sınıflandırmıştır. Daha sonra sınıflandırmasında bazı değişiklikler yaparak, ırkları 17 grupta toplamıştır.

Eserleri (başlıca): Recherches anatomiques et embryo- logiques sur les singes anthropoides, 1886, (“İnsan Biçimli Maymunlar Üzerine Anatomik ve Embriyolojik Araştırma­lar”); Les races et les peuples de la terre, 1900, (“Dünya Irkları ve Halkları”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>