José Raúl Capablanca Kimdir

José Raúl Capablanca Kimdir, José Raúl Capablanca Hayatı Biyografi

Kübalı satranç oyuncusudur. Dünyanın en bü­yük satranç oyuncularındandır.

19 Kasım 1888’de Havana’da doğdu, 8 Mart 1942’de New York’ta öldü. 12 yaşında Küba şampiyonluğu için dönemin tanınmış ustalarından Corzo ile yaptığı maçı 7-3 kazandı. Columbia Üniversitesinde öğrenim gören Capablanca daha sonra diplomatik görevli olarak çalıştı. 1909’da ABD satranç şampiyo­nu Marshall’i 15-8 yendi.

1921’de o zamanki dünya şampiyonu Emanuel Lasker ile Havana’da oynadığı şampiyonluk maçını 9-5 kazandı ve böylece üçüncü dünya satranç şampiyonu oldu. 1922’de katıldığı Londra satranç turnuvasında 11 kazanç ve 4 berabere gibi çok yüksek bir puanla birinci olması ona “yenilmez” unvanını kazandırdı. 1927’de Alehin ile yaptığı dünya şampiyonluğu maçını 15 1/2 – 18-1/2- kaybettikten sonra tekrar eski gücüne ulaşamadı.

Hayatının son yıllarında oyun gücünün zayıfla­masına karşın Capablanca satranç tarihinin en büyük oyuncuları arasında yer almıştır. Yaşamı boyunca oynadığı toplam 583 turnuva ve maç partilerinden 302’sini kazanmış, 246 oyunda berabere kalmış ve sadece 35’ini kaybetmiştir.

Capablanca ile Alehin’in aralarında oynadıkları toplam 47 turnuva ve maç partisi 7’şer kazanç ve 33 berabere olmak üzere eşitlikle sonuçlanmıştır. Capablanca basit gibi görü­nen bir oyun stiline sahip olmasıyla tanınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>