José María Morelos Kimdir

José María Morelos Kimdir, José María Morelos Hayatı Biyografi

Meksikalı din adamı. Bağımsızlık sa­vaşının önderlerindendir.

30 Eylül 1765’de Valladolid’de (bugün Morelia) doğdu, 22 Aralık 1815’de Mexico yakınlarındaki San Cristöbal Ecatepec’de öldü. Dini bir eğitim veren Valladolid’deki San Nicolas Koleji’ni bitirdikten sonra üç yıllık bir okul olan Seminario Tridentino’da öğrenim gördü. 1795’de Meksika Papalık ve Kraliyet Üniversitesi’nin bitirme sınavlarını veren Morelos, iki yıl sonra papazlık yapmaya hak kazandı. 1799’da papaz olarak Carâcuaro’ya gönderildi ve bu görevi 1810’da dek sürdürdü.

1811’de İspanyol sömürge yönetimine karşı Meksika’da bağımsızlık hareketini başlatmış olan Hidalgo ile ilişki kurarak bağımsızlık savaşına komu­tan olarak katıldı. Aynı yıl Hidalgo’nun yakalanıp öldürülmesi üzerine hareketin önderliğini üstlendi. Üç yıl içinde Mexico’nun güneyinde Tehuantepec Boğazı’ndan Valladolid’e dek uzanan geniş bölgeyi denetim altına aldı. Acapulco, Oaxaca, Tehuacân ve Cuatla’yı ele geçirdi. Ancak, bir süre sonra ele geçirdiği bölgelerde denetimi yitirmesi üstünlüğün İspanyollar’a geçmesine neden oldu.

Eylül 1813’de anayasa taslağını hazırlamakla gö­revli Chilpancingo Kongresi’ni düzenledi. Kongre, Kasım 1813’de ülkenin bağımsızlığını ilan etti ve ardından yeni anayasa taslağını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>