Jose Diaz Kimdir

Jose Diaz Kimdir, Jose Diaz Hayatı Biyografi

İspanyol siyaset adamı. İspanya İç Savaşı sırasında İspanyol Komünist Partisi genel sekreterliği yapmıştır.

3 Mayıs 1895’de Sevilla’da doğdu, 20 Mart 1942’de SSCB’nin Tiflis kentinde öldü. Bir işçi ailesinin oğluydu. Küçük yaşta fırın işçisi olarak çalışmaya başladı. Sevilla’daki fırın işçileri sendikasına girdi. 1920’de Sevilla’da gerçekleştirilen genel grevin örgütlenmesine öncülük etti. 1923’de bir darbeyle iktidara gelen Primo de Rivera’nın diktatörlüğü döneminde sendikadaki çalışmalarını gizli olarak sürdürdü. Siyasi durum gerekçe gösterilerek sendikanın kendini feshetmesi gerektiği yolundaki görüşlere kar­şı çıktı. 1925’de Madrid’de bulunduğu sırada tu­tuklandı. 1926’da serbest bırakıldıktan sonra İspanyol Komünist Partisi’ne (İsKP) girdi. Endülüs Bölgesi sekreteri seçildi. 1931’de Sevilla Bölgesi Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi oldu.

Ağustos 1932’de bir askeri darbeyle Sevilla’da yönetimi ele geçiren General Jose Sanjurjo’ya karşı düzenlenen birçok protesto eylemine önderlik etti. Bu nedenle tutuklandı. Tutuklu bulunduğu sırada yapılan İsKP IV. Kongresi’nde merkez komitesine seçildi. 1932 yılı sonunda İsKP genel sekreteri oldu. İspanya. İç Savaşı sonuna dek sürdürdüğü genel sekreterliği döneminde partinin kitlelere açılması doğ­rultusunda çalıştı. 1935’de III.Enternosyonal’in VII. Kongresinde Yürütme Kurulu’na seçildi.

1936’da Halk Cephesinin iktidara geldiği seçim­lerde Madrid’den milletvekili seçildi. Halk Cephesi İktidarı döneminde İspanyol işçi hareketinin siyasi birliğini sağlamak için Sosyalist Parti ve Komünist Partinin Marxizm temelinde tek bir işçi partisi halinde birleşmesi gerektiğini savundu. Bu doğrultuda sosyalist ve komünist gençlik örgütlerinin birleşme­sine katkıda bulundu. 1939’da sağlığının bozulması nedeniyle Sovyetler Birliği’ne gitti ve orada öldü.

  • Eserleri (başlıca): Tres anos lucha:Por el Fronte Popular, por la libertad, por la independencia de Espana, (“Uç Mücadele Yılı :Halk Cephesi İçin, Özgürlük İçin, ispanya’nın Bağımsızlığı için”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>