José Ballivián Hayatı

José Ballivián Kimdir, José Ballivián Hayatı Biyografi

Bolivyalı devlet adamı. 1841-1847 arasında devlet başkanlığı yapmıştır.

30 Kasım 1805’de La Paz’da doğdu, 16 Ekim 1852’de Rio de Janeiro’da öldü. Aristokrat bir İspan­yol aileden geliyordu. Yerel okullarda eğitim gördü. Daha sonra Güney Amerika’da güçlenen bağımsızlık mücadelesini bastırmak amacıyla Alto Peru’da (Yuka­rı Peru) üslenen İspanyol ordusuna girdi.

1820’de ise İspanyol ordusundan ayrılarak Simon Bolivar’ın önderliğini yaptığı bağımsızlık mücadelesine katıldı. 1825’de Yukarı Peru bağımsızlığını kazandı ve Bolivar’ın anısını yaşatmak için Bolivya adını aldı.

Ballivian, 1836-1839 arasında Bolivya ve Peru’nun bir konfederasyon halinde yönetilmesine karşı başlatılan ayaklanmanın önderleri arasında yer aldı. Ayaklanma amacına ulaşamadı ama, 1839’da Şili’nin müdahalesiyle konfederasyon dağıldı. Ballivian aynı yıl yapılan devlet başkanlığı seçimlerine katıldı, kay­bedince başarısızlıkla sonuçlanan bir ayaklanma baş­lattı ve Peru’ya sürgüne yollandı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>