John Stuart Mill Hayatı

John Stuart Mill Kimdir, John Stuart Mill Hayatı Biyografi

İngiliz, filozof ve iktisatçı. 19.yy Deneyciliği’ni dizgeleştirmiş, düşüncele­riyle Klasik İktisat Okuluyla Neo Klasik Okul arasında bir köprü oluş­turmuştur.

jhon20 Mayıs 1806’da Londra’da doğdu, 8 Mayıs 1873’de Avignon’da öldü. Tarihçi ve iktisatçı James Mill’in oğludur. Babasınca eğitilen John Stuart Mili, okula gönderilmedi. Çok küçük yaştan başlayan ve yoğun bir biçimde sürdürülen bir eğitim sayesinde üç yaşındayken Yunanca öğrendi. Yedi yaşına geldiğinde Herodotos’un tüm yapıtlarını ve Platon’un altı diya­logunu bitirmişti. Sekiz yaşında, kız kardeşine Latince dersi veriyordu. On üç yaşında babasından politik iktisat ve özellikle Ricardo’nun iktisadi kuramı konu­sunda ders aldı, iki yıl sonra da bir yazı Ricardo’nun evinde geçirmek ve onunla politik iktisat üstüne tartışmak şansını elde etti.

Mill’in bu özel eğitimine aile dostları olan J.Bentham ve John Austin de katkıda bulundular. On beş yaşında okuduğu Bent- ham’ın,Yararcılığı’nı ahlak alanında söylenebilecek son söz olarak karşıladı. Yirmi yaşında geçirdiği ağır bir ruhsal çöküntü, onun Bentham’ın görüşlerini daha eleştirel bir biçimde değerlendirmesine yol açtı. 1823’de babasının çalıştığı Doğu Hindistan Kumpanyası’na girdi. 1858’de yazdığı etkili savunuya karşın bu kurum parlamentoca kapatıldıktan sonra 1865’de seçimlere katılarak parlamentoya girdi. Üç yıl sonra yeniden seçilemeyince siyasal yaşamdan çekildi.

Mili, 19.yy’da İngiliz Deneyciliği’ni canlı tutan ve bunu bir dizgeseilikle dile getiren filozoftur. Deneycilik’i benimserken babasından, Bentham’dan, o sıralar Fransa’da yeşeren Pozitivizm’den ve Auguste Comte’dan etkilenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>