John Milton Kimdir

John Milton Kimdir, John Milton Hayatı Biyografi

İngiliz, şair ve yazar. Paradise Lost (“Kaybedilmiş Cennet”) adlı yapıtıy­la, İngiliz edebiyatında Shakespeare’ den sonra en büyük şair sayılmakta­dır.

9 Aralık 1608’de Londra’da doğdu, 8 Kasım 1674’de Buckinghamshire’da, Chalfont St.Giles’de öldü. Babası noterdi, ayrıca bir müzisyen olarak da adım duyurmuştu. Milton’a iyi bir şair olabilmesi için gereken eğitimi, gezi olanaklarını ve yaşam koşulları­nı sağladı. Milton 1620’de, on iki yaşındayken St. Paul Okulu’na yollandı. 1625’de Cambridge Üniversitesine girdi ve 1629’da mezun oldu. 1632’de lisans üs­tü öğrenimini tamamladı. Sonra babasının Horton’daki evine çekilerek Yunan ve Latin klasiklerini inceledi. Bir yandan da şiir yazıyordu. 1638’de Avrupa’ya geziye çıktı. Paris’e uğradıktan sonra İtalya’ya geçti ve Roma, Floransa, Venedik gibi Wde ünlü kişilerle tanıştı, gözaltında yaşayan Galileo’yu ziyaret etti.

O sıralarda İngiltere’de siyasal durum karışıktı ve ülke iç savaşa doğru gidiyordu. Milton Avrupa yolculuğunu yarıda keserek özgürlük davasına katılmak için 1639’da geri döndü. 1642’de Anglikan Kilisesi’nin desteklediği kral I. Charles’la Puriten ve Presbiteryen burjuva sınıfını temsil eden parlamento arasında gittikçe artan anlaşmazlık sonu­cu ingiltere’de iç savaş çıktı. Savaşı parlamento yanlıları kazanınca 1649’da kral öldürüldü, cumhuri­yet kuruldu. Devlet Konseyi, onu desteklemiş olan Milton’a bugünkü dış işleri bakanlığı karşılığı bir görev önerdi. Milton bu görevi kabul etti ve on yıl kadar sürdürdü.

  • Eserleri (başlıca): A Masque Presented at Ludlow Castle, 1637, (“Ludlow Şatosu’nda Sunulmuş Bir Oyun”); The Reason of Church Government, 1642, (“Kilise Yönetimiyle İlgili Bir Tartışma”); Areopagitica, 1644, The Tenure of Kings and Magistrates, 1649, (“Kralların ve Yöneticilerin Görev ve Yetkileri”); Eikonoklastes, 1649; Poems of John Milton Both English and Latin, 1645, (“John Milton’un İngilizce ve Latince Şiirleri”); Paradise Lost, 1667, (‘Kaybedilmiş Cennet”); Paradise Regained, 1671, (“Yeniden Bulunan Cennet”); Samson Agonistes, 1671; The Works of John Milton, (ö.s.), 18 cilt, 1931-1938, (“John Milton’un Yapıtları”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>