John Logie Baird Hayatı

John Logie Baird Kimdir, John Logie Baird Hayatı Biyografi

İskoçyalı mühendis. Televizyonun öncülerindendir.

13 Ağustos 1888’de Dunbartonshire’daki Helensburgh’da doğdu. Larchfield Akademisi ve Royal Technical College’daki öğreniminden sonra, Glasgow Üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu. Bir kuruluşta mühendis olarak çalışmaya başladı, ancak sağlığı elvermediğinden 1922’de, henüz 34 yaşınday­ken emekliye ayrılarak Hastings’e yerleşti. Amatörce sürdürdüğü iki yıllık bir çalışmadan sonra, 1924’de, birkaç metrelik uzaklıktan ilkel bir televizyon alıcısı­na görüntü göndermeyi başardı. 1926’da da kalabalık b’ir topluluk önünde ilk televizyon gösterisini düzen­ledi.

Ardından, daha uzak mesafelerden yayın yapma­yı deneyerek, 1927’de Londra’dan Glasgow’a, 1928’de de Londra’dan New York’a ve Atlantik ortasındaki bir gemiye görüntü iletmeyi başardı. 1929’da İngiltere’de ve Almanya’da birer televizyon şirketi kuran Baird, BBC’deki ilk televizyon progra­mının da yapımcısıdır. Ancak, 1935’ten sonra BBC televizyon programlarının yapım hakkını, daha geliş­miş bir teknoloji uygulayan Marconi Electrical and Musical Instruments (EMİ) şirketine verdi. Üç boyutlu ve renkli televizyon üzerinde de çalışmalar yapan Baird, 14 Haziran 1946’da Bexhill’de öldü.

1884’de Alman mühendis Paul Gottlieb Nipkow (1860-1940), görüntüyü çözümlemek için, sarmal biçiminde yerleştirilmiş eşit aralıklı delikleri olan döner bir çark (Nipkow çarkı) kullanmayı önermişti. Böylece görüntünün her satırındaki noktalar, delikle­rin karşısına geldiğinde sırayla taranmış olacaktı.

Nipkow’un yönteminden yararlanan Baird, ayrıca elektrik gerilimindeki değişiklikleri ışık yoğunluğuna yansıtarak görüntünün aydınlanma derecesini ayarla­yan düşük basınçlı neon lambasını da televizyona uyarladı. Baird’in gerçekleştirdiği, mekanik yöntemle çalışan bu ilk televizyonda görüntü 30 satırdan oluşuyor ve her satır saniyede on kez taranıyordu, dolayısıyla netlik ayarı çok düşüktü. Sonradan Baird, sistemi geliştirerek, satır sayısını 240’a kadar çıkarma­yı başardı. 1928’de de ilk renkli televizyon gösterisini yaptı.

John Logie Baird Hayatı” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>