John Hunter Hayatı

John Hunter Kimdir, John Hunter Hayatı Biyografi

İskoçyalı cerrah, anatomi bilgini, İn­giltere’de patolojik anatominin ve bi­limsel cerrahinin öncülerindendir.

13 Şubat 1728’de Lanarkshire’da:, East Kilbride yakınlarındaki Long Calderwood’da doğdu, 16 Ekim 1793’de Londra’da öldü. Ünlü anatomi bilgini William Hunter’ın kardeşidir. On çocuklu bir çiftçi ailesinin en küçük oğlu olan Hunter, 13 yaşındayken babasını yitirince öğrenimine ara vermek zorunda kaldı. 1748’de Londra’daki evinde halk için düzenlediği anatomi dersleriyle hem gelirini, hem de ününü sağlamlaştırmış olan ağabeysinin yanına giderek yar­dımcılığını üstlendi.

İlk anatomi bilgilerini ağabeysin- den alan, aynca Londra’nın en ünlü hastanelerinde cerrahi derslerini izleyerek bu alanda uzmanlaşmaya başlayan Hunter, 1760’da değin on bir yıl boyunca ağabeysiyle birlikte çalıştı. Bir yandan anatomi ve cerrahi öğrenimini sürdürdüğü, ilk araştırma ve ince­lemelerini yayımladığı, bir yandan da ağabeysinin anatomi derslerinden bir bölümünü üstlendiği bu yoğun çalışma döneminde sağlığı bozulunca, hekim olarak deniz kuvvederine katıldı. 1763’de Londra’ya döndü ve ağabeysinin yanından ayrılarak serbest hekimliğe başladı. 1767’de Royal Society üyeliğine amaçladığı için, desteklemiştir.

Eserleri (başlıca): The Natural History of the Httman Teeth, 1771, (“İnsan Dişlerinin Doğa Tarihi”); öhserva- tions on Certain Parts of theAnimal Oeconomy, 1786, (“Hayvanlar Dünyasının Bazı Bölümleri Üstüne Gözlem­ler”);^ Treatise on the Venereal Disease, 1786, (“Zührevi Hastalıklar Üstüne Bir İnceleme”); A Treatise on the Blood, Inflammation and Gundshot Wounds, (ö.s.), 1794, (“Kan, İltihaplanma ve Mermi Yaraları Üstüne Bir İnce­leme”).

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>