John Everett Millais Hayatı

John Everett Millais Kimdir, John Everett Millais Hayatı Biyografi

İngiliz, ressam. Tür (Janr) resimleri ve portreleri ile tanınmıştır.

8 Haziran 1829’da Southampton’da doğdu, 13 Ağustos 1896’da Londra’da öldü. 1838’de Londra’ya gitti ve on bir yaşında Royal Academy Schools’a girdi. Burada William H.Hunt ile dostluk kurdu. 1848’de Dante Gabriel Rossetti’nin de bu ikiliye katılmasıyla Ön Raffaellocular Hareketi (Pre- Raphaelite Brotherhood) başlatıldı. 1850’de yaptığı Isa, Anne ve Babasının Evinde adlı resmi, dinsel bir konuyu idealleştirmeden dünyevi bir yaklaşımla ele aldığı için Charles Dickens’ca kınanırken, eleştirmen John Ruskin tarafından yüceltildi. Millais 1853’de Kraliyet Akademisi’ne üye seçildi. 1860’da kitap resimleri yaptı. 1885’de baron unvanını aldı. 1896’da, ölümünden kısa bir süre önce üyesi olduğu Akademi’ ye başkan seçildi.

Millais sanatının en verimli dönemini 1850’de yaşamış ve bu dönemde konularını Ön Raffaellocuların benimsediği Gerçekçilik (Realizm) ideali ile biçimlendirmiştir. 1856 tarihli Kör Kız sanatının doruk noktasını belgeler. 1860’dan sonra resminde genel bir düşüş başlamıştır. Bu dönem yapıtlarında aşırı bir duygusallık ve kolaylığa kaçış izlenir. Ancak son döneminde de sürdürdüğü ustaca tekniğiyle başarılı portreler üretmiştir.

  • Eserleri(başlıca): İsa, Anne ve Babasının Evinde, 1850, Tate Galerisi, Londra; Ophelia, 1852, Tate Galerisi, Londra; Kör Kız, 1856, Kent Sanat Galerisi, Birmingham; Güz Yaprakları, 1856, Kent Sanat Galerisi, Manchester; Bayan Bischoffsheim, 1873, Ulusal Galeri, Londra.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>