John Dexter Kimdir

John Dexter Kimdir, John Dexter Hayatı Biyografi

İngiliz oyun yönetmeni. Çağdaş oyunları, özellikle genç İngiliz yazar­larının oyunlarını en iyi yorumlayan yönetmenlerdendir.

George Devine’in kurduğu English Stage Company’de (ESC) yönetmenliğe başladığı 1957’ye değin televizyonda ve radyoda oyuncu olarak çalıştı. 1957- 1972 arasında Royal Court Tiyatrosu bünyesindeki ESC’de 15 oyun sahneledi. Bunlardan Wesker’in Trilogy’si (“Üçleme”) ile dikkat çekti. 1961’de aynı yazarın The Kitchen’ın (Mutfak) ve 1963’de Chips with Everything’nı (Her Şeyle Birlikte Kızarmış Patates) yönetti. 1963-1966 ve 1971-1975 arasında National Theatre’da (Ulusal Tiyatro) müdür yardım­cılığını yaptı. 1968’de The Virgin Soldiers’ı (Bakir Askerler) yönetti. 1975’de En İyi Oyun Yönetmeni ve 1978’de Shakespeare ödüllerini aldı. 1979’da ve 1980’de Brecht’in Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü, Galileo’nun Yaşamı oyunlarını sahneledi. 1974-1981 arasında yönetmenlik yaptığı New York Metropolitan Operasında sanat danışmanı oldu. 1982’de ise Londra’daki Mermaid Tiyatrosunun sa­nat yönetmenliğini de üstlendi. Bu iki görevini birlikte yürütmektedir.

Dexter’in, yorumlamak için sahne üstünde hareketli bir yapı kurmaya elverişli oyunlar seçtiği gözlenir. özellikle, Wesker’in oyunlarında ustaca kullandı­ğı bu yorumlama tarzıyla çağdaş tiyatroya hareket ögesini yeniden kazandırmıştır. Dexter sahneyi hare­ketin sergilendiği bir alan olarak görür ve çok büyük bir titizlikle çalışır. Metropolitanda yorumladığı Mahagonny’de 1973’te Ulusal Tiyatro’da sahnelediği Shaffer’ın £^««s’unda (Küheylân) ve Mutfak’ta bu başarısını kanıtlamıştır.

  • Eserleri (başlıca): Film: The Virgin Soldiers, 1968, (Bakir Askerler).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>