John Cabot Kimdir

John Cabot Kimdir, John Cabot Hayatı Biyografi

İtalyan, kâşif. İngiltere adına keşif yolculukları yapmıştır.

Asıl adı Giovanni Caboto’dur. 1450’de Cenova’ da doğduğu sanılmaktadır. Ölüm yeri bilinmemektedir. 1461’de Venedik’e gitti ve 1476’da bu cumhuriyetin vatandaşı oldu. Orada bir ticaret ortaklığında çalıştığı sırada doğu Akdeniz kıyılarına yolculuk yaptı ve Mekke’ye gitti. Denizcilik bilgisini geliştirdi.

1484’de ailesiyle birlikte Londra’ya gitti. Batı’ya doğru gidildiğinde Asya’ya varılabileceğini düşünüyordu. Bu projesine destek sağlamak amacıyla 1490’ların başında İspanya’ya gitti.

1495’de yeniden İngiltere’ye döndü. 1496’da Kral VII. Henry, Cabot’a bilinmeyen yerleri araştırması için gezilere çıkma yetkisi verdi. Cabot yolculukta elde ettiği malları Bristol’e getirebilecek ve burada bu malların ticareti onun tekelinde olacaktı. Columbus’ un İspanya adına gerçekleştirdiği keşifler Bristollü tüccarları Cabot’u desteklemeye yöneltmişti.

1496’da Cabot, Bristol’den tek bir gemiyle yola çıktı. Ancak kötü hava koşulları ve yiyecek sıkıntısı nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı. 1497’de yanın­da 18 kişiyle birlikte yeniden Bristol’den yola çıktı. Bir süre İrlanda boyunca ilerleyen Cabot daha sonra batıya yöneldi ve Kuzey Amerika sahillerine vardı.

Karaya çıktığı yerin neresi olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Newfoundland ya da Cape Race olduğu sanılmaktadır. Cabot bu topraklara İngiliz kralı adına el koydu. Daha sonra Nova Scotia ile Newfoundland’ın kuzey ucu arasında kalan bölge­de yolculuğunu sürdürdü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>