Joachim Camerarius Kimdir

Joachim Camerarius Kimdir, Joachim Camerarius Hayatı Biyografi

Alman tanrı bilimci ve doğa bilgini. Yunan ve Latin kültürünün Batı’da yayılmasına çalışanların öncülerin- dendir.

Bamberg’te doğdu, Leipzig’te öldü. Gerçek adı Liebhard’tır. Soylu ve eski bir ailedendir. Önce din eğitimi gördü, Yunan ve Latin dillerim öğrendi. Çağının ünlü düşünürü Melanchthon’un önce öğrencisi, sonra yakın arkadaşı oldu, daha sonra Erasmus’ tan felsefe okudu. 1541’de Leipzig Üniversitesi’nde görev aldı. İmparator II. Maximillian’ın çağrısı üzeri­ne Viyana’ya giderek, onun danışmanı oldu.

Camerarius, yaşadığı çağın bütün bilimlerine ilgi duyan, özellikle Yunan-Latin uygarlık ürünleri üzerinde duran, onların Avrupa’da tanınmasına, benim­senmesine çalışan bir bilgindir. Tarih, şur, tarım, hekimlik, matematik, gökbilim gibi değişik alanlarda çalışmış, düşüncesini daha çok tanrıbilimle felsefe sorunları üzerinde yoğunlaştırmıştır. Aristoteles’in ahlak anlayışıyla Stoa ve Epikuroscu ahlak görüşlerini karşılaştırmış, Aristoteles’in bu konuyla ilgili düşün­celerinin hepsinden üstün olduğunu ileri sürmüştür.

Camerarius’un en önemli etkisi Aristoteles felse­fesini yeni yorumlarla geliştirip yaymasında görülür. Aristoteles’in o çağda bilinen bütün yapıtlarını incele­dikten sonra, onlara yeni yorumlar, açıklamalar eklemiş, özellikle mantık ve ahlak alanında Aristote­les’in tek kaynak olduğu görüşünü yaymıştır.

  • Eserleri: Opera Omnia, 1583, (“Bütün Yapıtlar”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>