Conrad Gesner Kimdir

Conrad Gesner Kimdir,Conrad Gesner Hayatı ve Biyografi

(1516-1565)

İsviçreli doğa bilimci ve hekim. Bibliyografya kurucusu, bitki bilimi ve hayvan bilim dallarının öncüsüdür.

Conrad (Konrad) Gesner, 26 Mart 1516’da Zürih’te doğdu, 13 Aralık 1565’de aynı kentte öldü. Öğreniminin ilk yıllarında, Yunan ve Roma klasikle­rini okuma ve kavramadaki başarısıyla öğretmenlerinin ilgisini çekti. Yoksul bir kürkçü olan babasının 1531 ‘de Kappel Savaşı’nda öldürülmesinden sonra

GES

koruyuculuğunu üstlenen üç öğretmeninin ortak destekleriyle önce Strassburg’da Fabricius Capito’ nun (1478-1541) yanında klasik eğitimini tamamladı ardından, Bourges, Paris ve Basel’de fen ve tıp öğrenimi gördü. 1537’de Lausanne Akademisi’nde Yunanca profesörlüğüne getirildi. 1541’de tıp dokto­rasını tamamladıktan sonra Zürih’e yerleşti ve bu kentin başhekimliğine atandığı yıl olan 1554’e değin hekimlikle Collegium Caroliunum’daki Aristoteles fiziği konulu derslerini birlikte yürüttü. 21 yaşında yazdığı Yunanca-Latince sözlüğüyle başlayan üretkenliğini bir kolera salgınında yaşamım yitirinceye değin sürdürebilen Gesner, yetmiş dolayında kitabın yazarlığı ya da yayımcılığının yanı sıra bir müzenin kuruculuğunu da yapmıştır.

Gesner’in ilk büyük yapıtı, 1545’de yayımladığı ve “bibliyografyanın kurucusu” olarak anılmasını sağ­layan Bihliotheca universalis’dı (“Evrensel Kitap­lık”). Kendi türünün ilk örneği olan bu kitap, yaklaşık 1800 yazarın yaşamına ve yapıtlarına ilişkin oldukça ayrıntılı bilgileri kapsamaktaydı. Gesner Bibliotheca’nm ardından, o güne değin derlenmiş bütün bilgileri 21 başlık altında toplamayı amaçlayan Pandecteurum sive Partitionum universalium Conradi Gesneri libri (“Conrad Gesner’in Dünya Ansiklo­pedisi”) adlı ansiklopediyi yazmaya girişti. İlk 19 kitabı 1548’de yayımlanan bu yapıtının 21. kitabı da ertesi yıl yayımlanmış, tıp bilgilerini konu edinen 20. kitabı ise tamamlanmamıştır.

  • Eserleri (başlıca): Bihliotheca universalis, 1545, (“Ev­rensel Kitaplık”); Pandectarum sive partitionum universa­lium Conradi Gesneri libri XXI, 1548-1549, (“Conrad Gesner’in Dünya Ansiklopedisi”); Historiae animalium, 1551-1556, (“Hayvanlar Tarihi”); Mithridates; De diffe- rentis liquis, 1555, (“Değişik Diller”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>