Jean-François de La Pérouse Hayatı

Jean-François de La Pérouse Kimdir, Jean-François de La Pérouse Hayatı Biyografi

Fransız, denizci. Büyük Okyanus’ta keşif yolculukları yapmıştır.

Jean François de Galaup La Perouse 22 Ağustos 1741’de Fransa’da Albi yakınlarında Le Gua’da doğ­du, Büyük Okyanus’taki Vanikoro Adası’nda öldü. Ölüm tarihi kesin değildir. 1756’da deniz muhafızı, 1780’de albay oldu. 1782’de Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında Hudson Körfezi’ndeki ingiliz güçle­rini yenilgiye uğrattı. 1785’de Fransa Kralı XVI.Louis tarafından keşif yolculukları yapmakla görevlendiri­len La Perouse, 1 Ağustos’ta La Boussole ve Astrola- be adlı gemileriyle Brest’ten yola çıktı.

9 Nisan 1786’da Büyük Okyanus’un güneyinde bulunan Oster (Paskalya) Adası’na, 29 Mayıs’ta da Hawaii Adaları’na ulaştı. Oradan Kuzey Amerika’ya doğru yola çıkarak Haziran’da Alaska’nın güney kıyılarına, daha sonra da kıyıyı güneye doğru izleye­rek Monterey’e vardı. Bu arada Necker Adası’nı buldu. Sonra Büyük Okyanus’u geçerek 3 Ocak 1787’de Güney Çin kıyılarındaki Makao’ya ulaştı. Daha sonra Filipinler’e gitti. 9 Nisan’da Manila’dan ayrılarak Japonya’ya doğru yola çıktı. Japon Denizi’ nden geçerek Tatarki Boğazı’na ulaştı. 2 Ağustos’ta Sahalin ve Hokkaido adalarını birbirinden ayıran ve o günden sonra kendi adını alacak olan La Perouse Boğazı’nı keşfetti. Daha sonra Kamçatka Yarımadası’ ndaki Petropavlovsk’a varan La Perouse, bu arada tuğamiralliğe yükseltildi. Yolculuk notlarını ve hari­talarını bir arkadaşıyla Fransa’ya gönderdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>