Jean de La Bruyère Kimdir

Jean de La Bruyère Kimdir, Jean de La Bruyère Hayatı Biyografi

Fransız, ahlakçı ve yazar. Döneminin toplumsal yapısını eleştirel bir gözle ele alan yapıtıyla tanınmıştır.

16 Ağustos 1645’de Paris’te doğdu, 11 Mayıs 1696’da Versailles’da öldü. Kentsoylu bir ailenin çocuğudur. Babası kent gelirlerinin genel denetçisiydi ve varlıklı bir adamdı. Oratoryen tarikatına bağlı bir okuldan sonra Orleans’daki hukuk fakültesini bitirdi. Önce avukatlık yaptı, sonra Caen’da hazine işlerinde çalıştı. Din konusundaki görüşleri Bossuet’nin ilgisini çekince, onun önerisiyle, Dük Louis de Bourbon’un oğluna felsefe dersleri vermeye başladı. 1693’de Fran­sız Akademisi’ne seçildi. Ölene değin, yaşamını Chantilly Şatosu’nda kütüphaneci olarak sürdürdü. Bossuet’nin, Fenelon’un Dinginciliği’ne karşı çıkışını destekledi.

La Bruyere Caracteres (Karakterler) adlı yapıtıy­la tanınmıştır. Büyük ilgi uyandıran kitap, Theoph- rastos’un Yunanca Ethikoi Kharakteges (“Karakter­ler”) adlı yapıtının çevirisi ile buna La Bruyere’in yazdığı bir ön sözü içermektedir. XIV. Louis Fransa’ sının toplumsal kurumları üzerine gözlemlerini, ince ve alaylı bir dille özdeyişler biçiminde aktaran La Bruyere, özellikle Saray ortamındaki ikiyüzlü davra­nışları, halkı küçük görme olgusunu eleştirdi. Bu çevreden başlayarak ahlak değerlerindeki çöküşü vurguladı, köylüler ve soyluların yaşam koşulları arasındaki uçurumu sergiledi, baskı yönetimine karşı çıktı.

  • Eserleri (başlıca): Les Caracteres, 3 cilt, 1688, (Ka­rakterler, 1982).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>