Jean-Baptiste Carpeaux Kimdir

Jean-Baptiste Carpeaux Kimdir,Jean-Baptiste Carpeaux Hayatı ve Biyografi

(1827-1.875)

Fransız, heykelci ve gravürcü. Ro­mantizm’i ve Gerçekçilik’i (Realizm) birleştiren üslubuyla 19. yy heykelciğindeydi özgün bir anlayış geliştirmiştir.

15 Mayıs 1827’de Fransa’da Valenciennes’de doğdu, 11 Eki m 1875’de Courbevale’de öldü. 1842’de dönemin en büyük romantik heykelcilerinden Françoi s Rude’un, daha sonra da heykelci François-Joseph D: aret’nin yanında çalıştı. 1854’de Hector adlı yapıtıyla E cole des Beaux-Arts’ın Roma Ödülü’nü kazanarak Poma’ya gitti. Orada yaptığı Ugolino ve Çocukları fıdlı yapıtıyla büyük bir ün kazandı. Paris’e döndükten sonra III. Napoleon’un kuzenlerinden Prenses Mathilda’dan destek gördü. Muhafazakârların karşı çıkmasına karışın Louvre Sarayının Pavillon de Flöre bölümünün süslemesiyle görevlendirildi.

Carpeaux’nun İtalya’dayken yaptığı Napolili Ba­lıkçı Çocuk heykeli, ustası Rude’un aynı konulu yapıtını anımsatır. Ancak bu yapıt Rude’un romantizmine oranla Rokoko’nun ölçülerine daha yakın bir incelik ve çizıgisel bir kıvraklık içerir.

Carpeaux’nun üslubunun biçimlenmesinde Michelangelo’ya karşı duyduğu hayranlığın payı büyüktür. 1857-1861 arasında, Michelangelo’nun Son Yargısından ve Dante’nin ilahi Komedya’ Cehen­nem bölümünden etkilenerek gerçekleştirdiği Ugoli­no ve Çocukları, dramatik ve romantik havasıyla, onun neşe ve yaşam sevinci dolu yapıtlarının dışında kalan bir örnektir. Carpeaux heykellerini çoğunlukla yontarak değil, çamurla biçimlendirerek oluşturmuştur. Ancak onun bu eğiliminden gelen biçimsel özellikler, taşı yontarak yaptığı Ugolino ve Çocukların da yansımıştır. Acı içinde kıvranan insan gövdelerini birbiri içine sıkıştırırken, kütleleri mekan içindeki yönelişlere göre gereğinden çok eğip bükmek zorunda kalmıştır. Orta Çağı çağrıştıran teması ve aşırı duygusal abartmalarla yüklü biçimi ile Ugolino ve Çocukları, İtalya’da kazandığı başarıyı Fransa’da elde edememiş, “kurallara uymayan bir yapıt” olarak nitelendirilmiştir.

Dönemin akademik anlayışına ters düşen Carpeaux’nun 18. yy kökenli heykel ve süslemeleri, döneminin mimarlığıyla da kolayca bağdaştırılamaz. Bu yüzden Paris’te Tuileries Bahçelerindeki Pavillon de Flöre için yaptığı canlı ve dirimsellik duygusuyla dolu kabartmalar, içinde yer aldıkları mimarlık ortamıyla uyuşmalar. Bu yapıtın Fransız heykelci Clodion’u (1738-1814) çağrıştıran rokoko nitelikli imgeleri, Michelangelo’dan kaynaklanan contraposto (birbirine karşıt biçimsel hareketler) etkileri ile büyük bir zenginlik kazanır.

Paris Operasının ön yüzünü süsleyen Dans adlı grup heykeli Carpeaux’nun başyapıtıdır. Akademik
çevrelerde büyük tepki uyandıran bu heykel, kolay kavranabilir biçimsel simetrisi ve figürlerinin uyumlu hareketleri ile eşine az rastlanır bir anlatım gücü taşır.

 • Eserleri (başlıca): Hector, 1854; Napolili Balıkçı Çocuk, 1858, Louvre, Paris; Ugolino ve Çocukları, 1860, Louvre, Paris; Dünya’nın Dört Parçası, 1867-1872, iLuxembourg Bahçesi, Paris; Dans, 1869, Louvre, Paris.

Jean-Baptiste Carpeaux Kimdir” üzerine 18 düşünce

 1. Günstige MBT Schuhe

  race is still within the 4.4-point margin of error, but David Paleologos, the university’s political research center director, said in a statement that the survey shows Brown has “surged dramatically.” of the Massachusetts race have shown the race tightening over the past several weeks, but most have shown Coakley in the lead.
  Günstige MBT Schuhe http://www.bairegio.de/mbt.html

  Yanıtla
 2. sac longchamps pliage pas cher

  Oakley, the famous brand of sunglasses offers sunglasses to wear the most amazing art that are made from top quality materials and the latest technologies. Oakley sunglasses Top rates of men are often seen as a fad. These sunglasses often promise of optical centers of excellence that we glorify any type of clothing you wear.
  sac longchamps pliage pas cher http://www.joecwilliams.com/sac-longchamps/sac-longchamps-pliage-pas-cher/sac-longchamps-pliage-pas-cher-106304.html

  Yanıtla
 3. ghd precious gift set

  This en suite bath was so poorly arranged, And had so many other issues bad lighting, No permit, Tiny bathe stall, Broken tub that these homeowners didn’t know how you can. There was hardly any saving grace to this space, So I got making use of by sending in a wrecking crew. want it was done, We had a clean slate and were equipped to get down to business, The Kremlin laundry maids took the dirty clothing from the Kremlin down to the Moskva River via the gate hits the mark is washed it in the riv

  Yanıtla
 4. oakley twenty sunglasses

  It has also revealed a kind of unyielding courage and fortitude for life on the other hand. Thereby, from this senses, it is very evident to expound why so many common people are so crazy for Replica Oakley.If you like to keep up with the trends and wants nothing but the best and the latest, then you’d surely want to get your credit cards on the Split Thump Sunglasses.
  oakley twenty sunglasses http://www.mapleviewselfstorage.com/code/units/report.php

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>