Jean-Antoine Houdon Kimdir

Jean-Antoine Houdon Kimdir, Jean-Antoine Houdon Hayatı Biyografi

Fransız, heykelci. Dinsel ve mitolojik konuları işlediği yapıtlarıyla tanın­mıştır.

20 Mart 1741’de Versailles’da doğdu, 15 Tem­muz 1828’de Paris’te öldü. Kraliyet Akademisindeki öğrenimi sırasında Jean-Bâptiste Lemoyne’un ve Jean-Baptiste Pigalle’m (1714-1785) öğrencisi oldu. Kazandığı bursla 1764’de Roma’ya gitti ve 1768’de değin orada kaldı. Roma’daki Fransız Akademisinde gördüğü sanat öğreniminin yanı sıra, bir cerrah yönetimindeki anatomi kurslarına da katıldı. 1767’de yaptığı Derisi Yüzülmüş Adam adlı çalışmasıyla büyük ün kazandı. Oturan bir adamın vücudunu ele aldığı bu heykel onun gerçekçiliğinin en belirgin biçimde izlendiği yapıtıdır.

Paris’e dönüşünde o günlerde moda olan mitolo­jik konulara yöneldi. 1777’de bu türdeki çalışması Morpheus’la Akademi’ye kabul edildi. Aynı yıllarda geçimini sağlamak için portre-büstler yapmaya başla­dı. Diderot, Gluck, Jean-Jacques Rousseau ve Voltai­re başta olmak üzere, gününün birçok sanatçı, düşü­nür ve siyaset adamıyla dostluk kurdu, birçoğunun büstünü yaptı. 1780’de bu alanda Avrupa’nın en tanınmış sanatçısı olmuştu. 1785’de aldığı bir çağrı üzerine ABD’ye giderek Washington’un bir büstünü yaptı. Bu yapıtı 1796’da Richmond’daki Virginia Eyalet Merkezi’ne yerleştirildi.

Houdon’un çeşitli boyutlarda ve türdeki birçok heykelinin arasında ilk sırayı sayıları iki yüzü aşan portre-büstleri alır. Bu çalışmaların hepsindeki ortak nitelik, modelin kişiliğinin ve davranış özelliklerinin büyük bir başarıyla yansıtılmış olmasıdır. Houdon’ un alçı, mermer, bronz, kil gibi malzemeleri büyük bir titizlikle kullandığı heykellerinde, Klasik üslubun yalın anlatımının ve kompozisyon anlayışının etkileri görülür.

Eserleri (başlıca): Derisi Yüzülmüş Adam, 1767; Aziz Bruno, 1767; Santa Maria degli Angeli Kilisesi, Roma; Vaftizci Yahya, Santa Maria degli Angeli Kilisesi, Roma, bugün yalnızca alçı modeli kalmıştır; Diderot’nun Büstü, 1771; Gluck’un Büstü, 1775; Morpheus, 1777, Louvre, Paris; Jean-Jacques Rousseau’nun Büstü, 1778, Louvre, Paris; Voltaire’in Büstü, 1778, Comedie Françai- se, Paris; Benjamin Franklin’in Büstü, 1780, Louvre, Paris; Madane Höüdon’ıtn Büstü, 1787, Louvî-e; Paris; Mirabeau’nun Büstü, 1800, Versailles Müzesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>