Japonya Kamakura Kenti Hakkında Bilgi

Kamakura nerede , Kamakura hangi ülkenin şehri, Kamakura hakkında bilgi

Japonya’da Honşu Adasında­ki Kanagava ilinde bir kent. Büyük Okyanus kıyısında, Yokohama’nın güne­yinde, Miura Yarımadasının (hanto) batısında yer alır. Üç yanında tepeler, güneyin­de de kumsallar uzanır. 1180’de Minamoto klanının başkenti olana değin küçük bir balıkçı köyü olarak kalan Kamakura, 300 yıl boyunca Japonya’nın ikinci başkenti konumunu sürdürdü. Sonraki yıllarda iç savaşlardan, gelgitten ve yangınlardan büyük zarar görerek eski konumunu yitirdiyse de Tokugava (Edo) döneminde (1603-1867) bir turizm merkezi haline gele­rek yeniden önem kazandı. Bu dönemde kentte saraylar, tapınaklar, konaklar yapıl­dı. Çevredeki köyler 1939 ve 1948’de Kamakura’vla birleştirildi.

Günümüzde Yokosuka Demiryolu üzerin­de tarihsel ve turistik bir merkezdir. Ofuna bölgesinde 1945’ten sonra sanayi hızla geliş­meye başlamıştır. Kentin tarihsel yapıları arasında tunçtan yapılmış olan ve Daibutsu olarak da bilinen Büyük Buda ile Kenço ve Engaku tapmakları, ayrıca Şefkat Tanrıçası Kannon’un heykeli sayılabilir. Kentte Ka­makura Müzesi ve Kamakura İli Modern Sanat Müzesi de vardır. Yui-ga ve Şiçiri-ga plajları binlerce turist çeker. Budacı heykel­cilerin 13. yüzyılda geliştirdikleri Kamaku- ra-bori(*) tekniği bugün de geleneksel bir halk sanatı olarak varlığım korumaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>