James Mill Kimdir

James Mill Kimdir, James Mill Hayatı Biyografi

İskoç, filozof, tarihçi ve iktisatçı. Ya­rarcılık kuramının yaygınlaşmasında ve “felsefi köktenciler” grubunun oluşmasında etkili olmuştur.

6 Nisan 1773’de İskoçya’da Forfar (Angus) böl­gesinde Northwater Bridge’de doğdu, 23 Haziran 1836’da Londra’da öldü. Edinburgh Üniversitesinde felsefe öğrenimi gördü. 1802’de gazetecilik yapmak üzere Londra’ya gitti. Londra’da Anti-Jacobin Re- view, British Review, Eclectic Review ve Edinburgh Review dergilerine sürekli yazı yazdı. Philanthropist adlı derginin yayın yönetmenliğini yaptı.

1808’de Yararcılık Utilitarianism adı verilen ah­lak kuramını ortaya atan Bentham ile tanıştı ve onun etkisi altında kalarak, bir eylemin eğer mutluluğa yol açıyorsa doğru, mutluluğa yol açmıyorsa yanlış oldu­ğunu savunan Yararcılık akımının önderlerinden biri oldu. “Felsefi köktenciler” olarak da bilinen bu reformcu grubun etkinliğini genişletmek için çalıştı. Mili,1816-1823 yıllarında Encyclopedia Britannica’yz yazdığı hükümet, eğitim, basın özgürlüğü ve sömür­geler maddelerinde yararcılık ilkelerini bu konulara uyguladı ve 1823’de Bentham ile birlikte çıkardığı Westminster Revieuı’de yazdığı, yasama ve cezaevleri konularındaki yazılarla görüşlerini yaymaya çalıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>