Jacques de Morgan Hayatı

Jacques de Morgan Kimdir, Jacques de Morgan Hayatı Biyografi

Fransız, arkeolog ve jeolog. Mısır ve İran’da önemli kazılar gerçekleştir­miştir.

Jacques Jean Marie de Morgan, 3 Haziran 1857’de Blesois’da Loiret Cher’de doğdu, 12 Hazi­ran 1924’de Marsilya’da öldü. Paris’te madencilik öğrenimi gördükten sonra 1882’de önce Avrupa’da, daha sonra Doğu Hint Adaları ve Malakka’da maden araştırmalarına başladı. 1886-1889 arasında Kafkasya’ da ve 1889’dan 1891’de değin de İran’da Fransız bilimsel araştırmalar grubuna başkanlık etti. 1891’de İran’ın güneybatısındaki Kuzistan bölgesinde Susa harabelerini gezdi ve buradaki dört büyük tepenin çok önemli bir yerleşme yeri olduğunu saptadı. Ertesi yıl Mısır Araştırmaları Genel Müdürlüğü’nün başına getirildi.

1897’ye değin Mısır’da kalarak önemli kazı­lar yaptı. Bunlar arasında 1893’de bulduğu Sakkara’ daki Mereruka’nın mastaba mezarı, Ombos Tapınağı kazıları, Sina ve Nil’in eski yatağı olan Behr-Bela Ma bölgesindeki yüzey araştırması, 1894-1895 yıllarında Dahçur Piramitleri’nde gerçekleştirdiği kazılar ve Nakada araştırmaları sayılabilir. Dahçur’da buldu­ğu XII.Krallık dönemine ait kral mezarlarındaki büyük hazine bugün Kahire Müzesi’nde sergilenmek­tedir. 1897’de ortaya çıkardığı kraliçe Neithhotep’e ait Nakada’daki büyük kral mezarı da zengin bulun­tular vermiştir. Morgan’ın gerçekleştirdiği önemli çalışmalardan biri de Sudan sınırından başlayarak tüm Mısır’daki anıtların katalog çalışmalarını başlatması­dır.

Morgan 1897’de İran’da İÖ 4. bin yıla değin inen Elam uygarlığının önemli kenti Susa’nın harabelerin­de, daha önce araştırma yaparken saptadığı tepelerden birini kazmaya girişti.

Eserleri (başlıca): Le tresor de Dahchour, 1894, (“Dahçur Hazinesi”); Catalogue des monuments et ins- criptions de l’Egypte antique, (U.Bouriant ve diğerleri), 3 cilt, 1894-1909, (“Antik Mısır Anıtları ve Yazıtları Katalo­gu”); Fouilles a Dahchour, 2 cilt, 1895-1903, (“Dahçur Kazıları”); Recherches sur les origines de l’Egypte, 2 cilt, 1896-1897, (“Mısır’ın Kökenleri Üzerine Araştırmalar”); La prehistoire orientale, 3 cilt, (ö.s.), 1929, (“Doğu’nun Tarihöncesi”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>