Ivar Giaever Kimdir

Ivar Giaever Kimdir,Ivar Giaever Hayatı ve Biyografi

(1929)

Norveç asıllı ABD’li fizikçi. Üstün iletkenlerde tünel etkisi üstüne çalışmalarıyla Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır.

5 Nisan 1929’da Norveç’te doğdu. 1952’de Nor­veç Teknoloji Enstitüsünden makine mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yıl General Electric şirketinin Kanada’daki Peterborough tesisinde çalışmaya başlayan Giaever, bir yıl sonra aynı şirketin ABD’de Schenectady’deki araştırma merkezinde uygulamalı matematik bölümüne geçti. 1964’De Rensselaer Poly- technique Institute’ta doktorasını tamamladıktan sonra General Electric’in Araştırma ve Geliştirme Merkezi’ne katılan Giaever halen bu görevdedir.

1958’de katı hal fiziği üstüne araştırmalara başla­yan Giaever, çalışmalarını üstün iletkenlerde ki tünel olayı üzerinde yoğunlaştırdı. 1960’ta da her iki yanında bir üstün iletken, ya da bir yanında metal öteki yanında bir üstün iletken bulunan ince bir oksit tabakasından yararlanarak, elektronların oksit taba­kasından “tünelleme” yoluyla geçebildiğini deneysel olarak saptadı. Böylelikle, Bardeen, Cooper ve Schrieffer’in önerdikleri üstün iletkenlik (BCS) kuramında öngörülen, taban durumu ile uyarılmış durum arasın­daki enerji aralığının varlığı deneysel olarak kanıtlanmış oldu. Giaever’in 1973’De Nobel Fizik Ödülü’nü Esaki ve Josephson ile birlikte paylaşmasını sağlayan bu buluşu üstün iletkenlerde enerji aralıklarının incelenmesi ve fonon spektroskopisi bakımından değerli bir katkıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>