İvan Gonçarov Kimdir

İvan Gonçarov Kimdir,İvan Gonçarov Hayatı ve Biyografi

(1812-1891)

Rus, romancı. Karakter yaratmadaki ustalığıyla Rus edebiyatının önemli yazarları arasına girmiştir.

18 Haziran 1812’de Simbirsk’te (bugün Ulya- novsk) doğdu, 27 Eylül 1891’de Petersburg’da (bugün Leningrad) öldü. Varlıklı bir tüccar ailesinin oğluydu. 1831-1836 arasında Moskova Üniversitesinde, 1837- 1852 arasında da Petersburg Üniversitesinde okudu. Eğitimini tamamladıktan sonra yaklaşık otuz yıl devlet görevlisi olarak çalıştı, bir süre edebiyat metinlerini sansür etmekle görevlendirildi. Tekdüze yaşantısındaki en önemli olay, bir Rus amiralinin sekreteri olarak 1852’de Japonya’ya gitmesidir. Üç yıl süren bu geziye ilişkin gözlemlerini 1856’da yayımlanan Fregat Pallada adlı kitabında topladı.

Gonçarov romanlarında, yaşadığı yıllarda Rus­ya’da sanayileşmenin ortaya çıkardığı yeni yaşam biçimleri ve insan tipleri ile soylular sınıfının gelenekleri arasındaki çelişkileri yansıtmıştır. Gelenekçiliğin düş gücüyle, iş yaşamının enerjik, pratik tutumu arasındaki çelişki romanlarının odağını oluşturur. Bu aykırılıkları, büyük bir ustalıkla yarattığı canlı karakterler aracılığıyla işlemiştir. Olağanı doğallığı içinde yakalayarak belirginleştiren gerçekçi bir üslubu vardır.

Gonçarov romanları dışında öyküler, gezi ve eleştiri yazıları da yazmıştır. Rus edebiyatında özellikle karakter yaratmadaki ustalığıyla öne çıkmış, sonradan filme de çekilen Oblomov romanı ile ülkesi dışında da tanınmıştır.

  • Eserleri (başlıca): Obiknovennaya istoriya, 1847, (“Olağan Bir Öykü”); Fregat Pallada, 1856; Oblomov, 1858, (Oblomov); Obriv, 1869, (“Uçurum”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>