Italo Calvino Kimdir

Italo Calvino Kimdir, Italo Calvino Hayatı Biyografi

İtalyan romancı ve öykü yazarı. Fan­tastik ve alegorik romanları ve öykü­leriyle ün kazanmıştır.

15 Ekim 1923’de, Küba’nın Santiago de las Vegas kentinde doğdu. Genç yaşlarında Küba’dan ayrılarak İtalya’ya gitti. II. Dünya Savaşı sırasında Mussolini’ ye karşı direniş cephesi içinde çarpıştı. Savaşın bitiminden sonra Torino’ya yerleşerek edebiyat oku­du, aynı zamanda sol eğilimli L’Unitâ dergisinde çalıştı. 1959’dan sonra II Menabö di letteratura adlı dergiyi yayımladı. 1947’de Ilsentiero dei nidi di ragno (“Örümcek Yuvalarının Yolu”) ile Riccione Ödülü’ nü, 1957’de II barone rampante (Ağaca Tüneyen Baron) ile Viareggio Ödülü’nü, 1960’ta da üç alegorik kısa romanını topladığı I nostri antenati (“Ataları­mız”) kitabıyla Salento Ödülü’nü aldı.

Calvino 1940’da yılların sonunda İtalyan Direnişindeki deneyimlerini yansıtan bir roman, bir de öykü kitabı yayımladı. II sentiero dei nidi di ragno faşistler, Alman işgalciler ve direnişçiler arasında bölünmüş İtalya’yı, bu karmaşa içinde kaybolan küçük bir çocuğun gözünden anlatır. 1947’de yayım­lanan II Sentiero ve 1949’da yayımlanan öykü derle­mesi Ultimo viene il corvo (“En Sonda Karga Gelir”), Calvino’nun otobiyografik/gerçekçi yapıtlarıdır.

Cal­vino 1950’de tastik bir üslup geliştirmeye başla­dı. 1960’ta I nostri antenati başlığıyla yayımlanan II visconte dimezzato (“İkiye Bölünmüş Vikont”), II barone rampante ve II cavaliere inesistente (“Var olmayan Şövalye”) adlı kısa romanlar, Calvino’nun 20. yy insanının özgürlük ve kendini tanıma sorunlarını düşsel bir geçmişte irdelediği alegorik yapıtlardır. Calvino’nun fantastik üslubu 1966’da yayımladığı La cosmicomiche adlı öykü derlemesinde kurgu-bilim tarzına yaklaşmıştır.

Eserleri (başlıca): Roman: II seÂ’tfem^İei nidi di ragno, 1947, (“Örümcek Yuvalarının Yoiuİ); II visconte dimezzato, 1952, (“İkiye Bölünmüş Vikont”); 11 barone rampante, 1957, (Ağaca Tüneyen Baron); II cavaliere inesistente, 1959, (“Varolmayan Şövalye”); La giornata d’uno scrutatore, 1963, (“Bir Araştırmacının Günü”); II castello dei destim incrociati, 1974, (“Rastlaşan Yazgılar Şatosu”); Se una notte d’inverno un viaggiatore, 1979, (“Eğer Bîr Kış Gecesinde Bir Gezgin…”). Oykü: Ultimo viene il corvo, 1949, (“En Sonda Karga Gelir”); Fıabe Italiane, 1965, (” İtalyan Masalları”); I Racconti, 1958, (“Öyküler”); Le cosmicomiche, 1966; Ti con zero, 1967, (“T Sıfır”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>