İsmail Küçük Hayatı

İsmail Küçük Kimdir, İsmail Küçük Hayatı Biyografi

Türk, orta oyuncu. Tuluat tiyatrosu­nun kurucuları arasındadır.

İstanbul’da doğdu, aynı kentte öldü. 1865 dolay­larında Kavuklu arkası rolüyle orta oyununa başladı. Gene bir ortaoyuncu olan Terlikçi İsmail’den ayırt etmek için kendisine Küçük lakabını taktılar. Küçük İsmail, Kavuklu Hamdi’nin yanında da oyunculuğu­nu sürdürdü. Önceleri Acem ve Laz taklitlerine çıktı. Daha sonra Kavuklu Hamdi’nin pişekarı olarak bü­yük ün kazandı. Kendi anılarından öğrenildiğine göre, oyuncu olması nedeniyle kendisine kız verilme­diğinden tiyatroyu bırakarak Kara gözcülüğe yöneldi.

Bir süre sarayda Kara gözcü başı olan Yusuf Efendi’ye çıraklık ettikten sonra yeniden tiyatroya döndü. Güllü Agop’un Türkçe metinli oyunları oynama tekelini on yıl için eline geçirmesi üzerine Kavuklu Hamdi’yle birlikte 1875’de Zuhuri Kolu adlı toplulu­ğu kurarak tuluat türü oyunlar oynamaya başladılar. Bir yandan da Kavuklu Hamdi ile Kavas’ın Bağı denen yerde orta oyununu sürdürdüler. Küçük İsmail 1879’da Bursa’ya giderek Ahmed Vefik Paşa’nın korumasındaki tiyatro çalışmalarına katıldı.

Dönü­şünde Kule dibindeki Pirinççi gazinosunda Aleksan- yan ile dram, Agah ve Abdi efendilerle tuluat, Kavuklu Hamdi’yle de ortaoyunu oynadı. 1884’de gene Kavuklu Hamdi’yle Temaşahane-i Osmani’yi kurarak tuluat yapmaya başladılar. Ancak topluluk kısa süre sonra dağılınca Küçük İsmail temsiller vermek üzere Mısır’a gitti. İstanbul’a dönüşünde 1885’de Kadıköy Kuş dilinde tuluat gösterileri, Edir­ne, Halep, Beyrut, Mersin gibi kentlerde de temsiller verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>