Ismael Montes Hayatı

Ismael Montes Kimdir, Ismael Montes Hayatı Biyografi

Bolivyalı devlet adamı. 1904-1909 ve 1913-1917 arasında cumhurbaşkanlı­ğı yapmıştır.

La Paz’da doğdu, aynı kentte öldü. Bir süre hukuk profesörü olarak çalıştıktan sonra orduya katıldı. 1899’da Liberal Parti’nin iktidarı Muhafaza­kar Parti’den alarak iktidara geçmesi üzerine savaş bakanlığına getirildi. 1904’de cumhurbaşkanı seçildi.

Montes’in karşılaştığı ilk temel sorun 1789-1884 arasında gerçekleşen Pasifik Savaşı sonrasında sür­mekte olan sınır çarpışmaları oldu. Şili, Peru ve Bolivya arasında yapılan Pasifik Savaşı 1904’de imza­lanan barış antlaşmasıyla çözüme bağlandı. Bu antlaş­maya göre Bolivya savaş sırasında kaybettiği toprak­ları Şili’ye bırakıyor, karşılığında Şili’nin Büyük Okyanus’taki liman kenti Arica ve La Paz arasındaki demir yolunun, demiryolu döşendikten on beş yıl sonra başlamak üzere imtiyazını alıyordu.

Acre böl­gesini Brezilya’ya satan Montes, buradan elde ettiği gelirle büyük bir demiryolu ağı yapımına başladı. Bolivya’da Katolik Kilisesi’nin gücünü azaltmak ama­cıyla diğer dinlere de özgürlük tanıyan yasalar çıkar­dı, kilise mahkemelerini kaldırdı, medeni nikahı zorunlu kıldı ve öğrenimi yaygınlaştırdı. 1909’da görevi diğer bir Liberal Parti üyesi olan E.Villazon’a bıraktı.

1913’de yeniden cumhurbaşkanı seçildi. İktisadi alanda büyük değişikliklerin gerçekleştiği bu dönem­de gerileyen gümüş üretimine karşın, dünya pazarla­rında önem kazanan zengin kalay yatakları işlenmeye başlandı. I.Dünya Savaşı sırasında hızla artan kalay üretimi ve özellikle İngiltere ile yapılan kalay ticareti Bolivya ekonomisi için önemli bir gelir kaynağı oldu. Montes, Nisan 1917’de Almanya ile siyasi ilişkileri kesti. Aynı yıl yine bir liberal olan J.Q.Querra lehine görevinden çekildi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>