III. George Kimdir

III. George Kimdir,III. George Hayatı ve Biyografi

(1738-1820)

İngiltere ve İrlanda kralı. Yönetimi sırasında Amerika’daki İngiliz kolonileri bağımsızlıklarını kazanmıştır.

4 Haziran 1738’de Londra’da doğdu, 29 Ocak 1820’de Windsor’da öldü. Galler Prensi Frederick Louis ile Saksonya Gotha hanedanından Prenses Augusta’nın oğludur. Öğrenimini güçlükle tamamlaya- bilen George 1751’de babası ölünce Galler Prensi, 1760’ta büyükbabası II. George ölünce de İngiltere kralı oldu.

Kral olduktan sonra parlamentoda, kendisine bağlı bir destekçiler grubu yarattı. Kralın Dostları adıyla anılan bu grubun yardımıyla, kendisinden önceki iki kral döneminde siyasi yaşamda etkin rol oynamış Whigler’in gücünü kırdı. Kendi atadığı ve yalnızca kendisine karşı sorumlu kıldığı hükümetler aracılığıyla ülke yönetimi üzerindeki denetimini artırdı.

ingiltere ve Prusya ile Fransa, Avusturya ve müttefikleri arasında 1756’dan beri sürmekte olan Yedi Yıl Savaşları 1763’te imzalanan Paris Antlaşması ile sona erdi. Paris Antlaşması’nın kazanılan askeri başarıları yansıtmadığım ve ülkede özgürlüklerin kısıtlandığını savunan J. Wilkes önderliğinde bir grup parlamentoda III. George’a karşı bir muhalefet başlat­tı. 1770’e değin sürecek siyasi kargaşa döneminde ardı ardına gelen başkanlar, savaşın neden olduğu mali güçlükleri aşmak amacıyla denizaşırı ticaretin büyümesi, kolonilerin kendi yönetim giderlerini karşıla­ması ve vergilendirilmesi gibi önlemler aldılar. Ancak bu uygulamaları Amerika’daki İngiliz kolonileri tep­kiyle karşıladı.

1770’de North’un(1732-1792) başkanlığında Toryler ve Kralın Dostlarından oluşan bir hükumetin kurulmasıyla ülkedeki siyasi karışıklık dönemi son buldu. İç ve dış politikaya uygulamada III. George’un yön verdiği bu dönemde, Amerika’daki İngiliz kolonilerine karşı izlenen uzlaşmaz ve baskıcı politikalar sonucu Temmuz 1776’da koloniler Birleşik Devletler adıyla bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1778’de Fransa’ nın, 1779’da İspanya’nın, 1780’de ise Hollanda’nın kolonilerin yanında İngiltere’ye karşı savaşa katılmalarıyla, Amerika’daki İngiliz birlikleri Ekim 1781’de teslim olmak zorunda kaldı. 1783’de İngiltere, Birleşik Devletler’in bağımsızlığını tanıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>