İbrahim Balaban Hayatı

İbrahim Balaban Kimdir, İbrahim Balaban Hayatı Biyografi

Türk ressam. Naif resmin temsilcilerindendir.

Bursa’nın Seç köyünde doğdu. 1931’de köyünün üç sınıflı ilkokulunu bitirdi. İlkokuldan sonra okuma olanağı bulamadı. Öldürme suçundan 16 yaşında girdiği cezaevinde Nâzım Hikmet’in desteğiyle resme başladı. 1950 genel affında ceza evinden çıktı.

1953’de İstanbul Fransız Konsolosluğu salonunda ilk resimle­rini sergiledi. 1959’da altı arkadaşı ile toplumsal gerçekçi görüş doğrultusunda “Yeni Dal” grubunu kurdu. Bu grubun 1961’de açtığı ikinci sergi kovuş­turmaya uğradı. Balaban ve arkadaşları bir süre tutuklu kaldılar.

Resminin kişilerini, renklerini, biçimini, içeriğini köy yaşamında bulan Balaban’ın tüm tutkuları köyüne, köyünün kişilerine yöneliktir. Kendine özgü resim diliyle kırsal kesimin insanlarının yaşantıları yansıtır. 1950’den sonra yaptığı resimlerde köyden kente göç sorunlarını, Anadolu halk masallarındaki tipleri anımsatan figürler ve düşsel bir yorumla ele almıştır.

Saban başında toprakla çekişen köylüler, öküzler, buğday yığınları, deve dikenleri resimlerine konu olmuştur. Tablolarının kuruluşunda çizgi ve renk düzeni olarak Türk halk nakışlarından yararla­nır. Göze hoş gelen tatlı renklerin egemen olduğu çocuksu kompozisyonlarında grafik kurgulu planlar, kali grafik ve geometrik bir düzenleme ve istif vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>