I. Fuad Kimdir

I. Fuad Kimdir,I. Fuad Hayatı ve Biyografi

(1868-1936)

Mısır kralı. İngiltere’nin çıkarları ile milliyetçi istemleri uzlaştırmaya çalışmıştır..

26 Mart 1868’de Gize’de doğdu, 25 Nisan 1936’da Kahire’de öldü. Kavalalı Mehmed Ali Paşa soyundan Hıdiv (Mısır valisi) İsmail Paşa’nın oğlu­dur. Mısır üzerindeki yabancı müdahalelere karşı çıkan babasının İtalya’ya sürgüne gönderilmesi üzeri­ne orada yetişti. İtalya ve İsviçre’de öğrenim gördü.

Fuad, 1890 başlarında Mısır’a döndü ve Hıdiv Abbas Hilmi Paşa’nın (II. Abbas) yaveri oldu. Bu dönem, 1882’deki İngiliz işgalinin ardından, tüm güçlerin İngiliz yönetici Lord Cromer’in (1841-1917) elinde toplandığı ve OsmanlılarIn atadığı görevlilerin yalnızca görünüşte varolduğu bir dönemdi.

İngiltere, 1914’de Osmanlı Devleti’ne savaş ilan ettikten sonra Aralık 1914’de Mısır’ı himayesi altına aldığını bildirdi. Fuad, 1914’de İngilizlerce görevden alınan II. Abbas’m yerine geçen ve sultan unvanı taşıyan Hüseyin Kamil’in ölümüyle 1917’de sultan oldu.

1918’de savaşın bitmesinden sonra eski yasama meclisi üyesi ve milliyetçilerin sözcüsü Saad Zaglul! un Mısır’daki himaye yönetimine son verilmesi konusunu görüşmek üzere İngiltere’ye bir temsilciler heyeti gönderme isteği İngilizler tarafından reddedildi. Ardından Saad Zaglul’un tutuklanmasıyla ülke çapında bir ayaklanma başladı. İngiliz hükümeti ayaklanmayı bastırmak üzere Lord Allenby’ı Mısır yüksek komiserliğine atadı. Allenby, Zaglul ve arka­daşlarını serbest bıraktırarak milliyetçilerle uzlaşmaya çalıştı. 1920’de İngilizler’in önerdiği “himaye altında anayasal yönetim”, Vafd Partisinde örgütlenmiş Mı­sır milliyetçileri tarafından reddedildi. Bu gelişmeler üzerine İngiliz hükümeti 28 Şubat 1922’de Mısır’a bağımsızlık vermeyi kabul etti. Fuad 15 Mart 1922’de Mısır Kralı oldu. Ancak yapılan bir antlaşma ile İngiliz-Mısır ortak yönetiminde olan Sudan’ın, Mısır ve Süveyş kanalının güvenliğini sağlamak üzere İngiliz hükumetinin Mısır’da asker bulundurması ve İngiliz azınlığın haklarının güvenceye alınması kabul edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>