Hüseyin Zekai Paşa Hayatı

Hüseyin Zekai Paşa Kimdir, Hüseyin Zekai Paşa Hayatı Biyografi

Türk, ressam. 19.yy manzara resmi geleneği içinde yaptığı başarılı resim­lerle ün kazanmıştır.

İstanbul’da doğdu, aynı kentte öldü. Kuleli Askeri Lisesi’nde öğrenciyken Hoca Ali Rıza, Halil Paşa ve öbür arkadaşlanyla okulda bir resim atölyesi açılması isteğinde bulundu. Atölye kurulduktan sonra, Süleyman Seyyit, Osman Nuri Paşa gibi sanatçılar buraya öğretmen olarak atandılar. Hüseyin Zekâi Paşa resim çalışmalarına bu atölyede başladı. Daha sonra Harbiye’ye geçti ve resimlerinin II. Abdülhamid tarafından çok beğenilmesi üzerine Yaverler sınıfına alındı.

Harbiye’yi 1881’de teğmen olarak bitirdikten sonra, Şeker Ahmet Ali Paşa’nın yanında görev aldı. 1906’da Şeker Ahmet Ali Paşa’nın ölü­münden sonra, mabeyn ressamı ve yabancı misafirler teşrifatçısı oldu. Bir dönem de Askeri İnşaat Komis­yonu başkanlığında bulundu ve Askeri Müze’nin kuruluşunda görev aldı. Tuğgeneral rütbesine kadar yükseldi. 1908’de, I. Tugay komutanlığına atandı ve bir süre sonra emekli olarak Sanayi-i Nefise Encümeni’nde üye olarak görev aldı. Eski yapıtlara ve eşyalara, halılara, çinilere özel bir ilgi duyan Hüseyin Zekâi Paşa yayımladığı Mübeccel Hazineler adlı kitapta Türk sanatını konu edinmiştir.

Hüseyin Zekâi Paşa yurt dışına hiç çıkmamış, ancak döneminin sanatçılarım, özellikle de Süleyman Seyyit ve Ahmet Ali Paşa’nın yapıdannı inceleme olanağım bulmuştur. 19. yy manzara resmi geleneği içinde yer alan yapıdan, en çok bu iki sanatçının üslubuyla benzerlikler taşır. Boyayı, çok ince ve temiz, renkleri duru ve dengeli karşıtlıklarla kullan­mıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>