Hüseyin bin Talal Kimdir

Hüseyin bin Talal Kimdir, Hüseyin bin Talal Hayatı Biyografi

Ürdün kralı. Otuz yılı aşkın süreden beri iktidarını korumaktadır.

14 Kasım 1935’de Amman’da doğdu. Ürdün kralı Talal’ın oğlu ve kral Abdullah’ın torunudur. İskende­riye’deki Victoria Koleji’nde ve İngiltere’de Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde eğitim gördü.

20 Temmuz 1951’de, Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da büyükbabasının öldürüldüğü suikaftten yara almadan kurtuldu. Babası Tallal’ın akıl hastalığına tutulması üzerine 2 Mayıs 1953’de Ürdün kralı ilân edildi. İngiliz subayların komutası alandaki ordunun güç­lendirilmesi ve bir hava gücü kurulması için çalışmalar yaptı. 1956’da Ürdün’le İngiltere arasındaki anlaşmayı iptal etd. İngiltere de Ürdün’e yaptığı iktisadi yardımı kesti. Nisan 1957’de hükumetin Hüseyin ile görüş ayrılığına düşerek görevden ayrılması ile siyasi bir bunalım başladı. Hüseyin, kendisini tahttan indir­mek isteyen Mısır yanlısı general Ali Ebu Nawar’m planını ortaya çıkardı. Orduya tümüyle egemen olan Hüseyin, Ürdün’ün birliğinin korunması konusunda ABD’nin desteğini sağladı. Parlamentonun ülke yö­netimi üzerindeki etkisi azaldı. Ürdün, krala bağlı bir hükümet tarafından yönetilmeye başlandı.

Suriye ve Mısır’ın Birleşik Arap Cumhuriyetini kurmasından sonra, kendisine bir bağlaşık arayan Hüseyin, 14 Şubat 1958’de Ürdün’ün Irak ile birleşti­ğini ilan etti. Ancak bu birlik 14 Temmuz 1958’de, Irak Kralı Faysal’ın bir darbeyle devrilmesi ve öldü­rülmesiyle son buldu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>