Hüseyin bin Ali Kimdir

Hüseyin bin Ali Kimdir, Hüseyin bin Ali Hayatı Biyografi

On iki İmam’m üçüncüsü. Emeviler tarafından Kerbela’da şehit edil­miştir.

8 Ocak 626’da Medine’de doğdu, 10 Ekim 681’de Kerbela’da öldü. Doğum ve ölüm yılı kimi kaynakla­ra göre değişiktir. Halife Ali’nin, peygamberin kızı Fatma’dan doğan ikinci oğludur. Lakabı Şehid’dir. Adım Peygamber koymuştur. Kardeşi Hasan ile birlikte “Hasaneyn” (İki Hasanlar) diye de anılırlar.

Hüseyin 5-6 yaşlarındayken önce peygamber, arkasından annesi öldü. Yetişmesi konusunda gereğince bilgi yoktur. Hasan ile birlikte Sıffin Savaşı’na katıldı. Babası ile Kûfe’ye gitti. Onun tüm savaşlarına katıldı. Hasan, Muaviye ile halifelik için uzlaştıktan sonra, Hüseyin’le Kûfe’den Medine’ye gitti.

Muaviye 680’de ölünce yerine oğlu Yezid geçti. Medine Emiri Velid, Hüseyin’den yeni halifeyi tanımasını istedi. Hüseyin bu isteğe karşı çıkarak ailesini alıp Mekke’ye gitti.

Kûfe’de amcasının oğlu Müslim b.Akil, Hüseyin adına yandaşlarının kendisini tanıdıklarım bildirdi. Yeni vali Ubeydullah, Müslim’i öldürdü. Ölüm haberini alan Hüseyin, kesinlikle Yezid’in halifeliğini tanımayıp Irak’a geçti.

Hüseyin ilerlerken, peygamberin torunu olması­na güvenerek hiçbir Müslüman’ın kendisine dokunmayacağını sanıyordu. Yezid, süvarilerini Amr b.el- Haccâc komutasında Fırat nehri kıyısına yolladı Hüseyin ve adamlarının su ile bağlantdannı kestirdi. Kerbela’da oransız güçler arasmda geçen savaşta, Zur’a b.Şarik, Hüseyin’i yaralayarak atından düşür­dü. Sonra Sinan b.Anas el-Neha’i de başım kesip Kûfe’ye götürdü.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>