Humayun Kimdir

Humayun Kimdir, Humayun Hayatı Biyografi

Hint-Türk hükümdarı. İç çekişmeler nedeniyle dağdan imparatorluğu ye­niden kurmuştur.

6 Mart 1508’de Kabil’de (bugün Afganistan’da) doğdu, 28 Ocak 1556’da Dehli’de (Delhi) öldü. Hint-Türk İmparatorluğu’nun kurucusu Babür’ün büyük oğludur. İyi bir eğitim gördü. Genç yaşta orduda görevlendirildi.

26 Şubat 1526’da, Babür’ün Hindistan seferi sırasında Hisar-Firûze’yi aldı. Ludi hanedanının sonunu belirleyen, 21 Mayıs 1526’da Panipat Savaşı’n- da bulundu. İbrahim Ludi’nin ölümünden sonra Agra’yı alan Türkistanlı birliklere komuta etti. Hin- dular’ın ayaklanma merkezleri olan Cacmavu, Cavn- pur ve Gazipur kentlerinde düzeni sağladı.

Hümâyun, Babür’ün 26 Aralık 1530’da ölümün­den dört gün sonra tahta çıktı. Bu sırada iktidarın Babür’ün oğulları arasında dağılmasından ve ülkenin içinde bulunduğu genel karışıklık ortamından yarar­lanan ve eski Ludi hanedanını canlandırmak isteyen Mahmud Ludi, Cavnpur’u işgal ettiyse de Hümâyun’a yenildi.Ancak bu Afganlılar’ın Şir Han etrafında toplanmasını önleyemedi. Hümâyun, Şir Han ile barış yaptı ve Doğu’daki Afgan egemenliği tanındı. 1535’de Gucerat’ı ele geçiren Hümâyun, burasının yönetimini kardeşi Askari’ye bıraktı. Askari, bağım­sızlığını ilan ettiyse de, eski Gucerat sultanı Bahadur Şah, yönetimi yeniden ele geçirmeyi başardı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>