Hugo Hayatı

Hugo Kimdir, Hugo Hayatı Biyografi

Fransız, filozof. Tanrı bilime usçu bir yaklaşım getirmeyi amaçlamıştır.

Doğum yeri üzerine bilgiler kesin değildir. 11 Mart 1141’de Paris’te öldü. Saksonya’daki Hammersleben manastırında öğrenim yaptıktan sonra Marsilya’ da bir manastıra keşiş oldu. Buradan, Paris’teki Saint Victor manastırına gelerek, bilgisi ve öğretileriyle ün yaptı, saygı gördü. Bu manastır, 1108’de Champeaux’lu Guillaume tarafından kurulmuş ve Fransız Devriminde kapatılana değin ünlü din adam­ları yetiştirmişti. Abaelardus’un çağdaşı olan Hugo, yine Abaelardus’un yıkıcı eleştirilerine hedef olan Guillaume’un izinden gider. Onun Yeni-Platoncu gerçekçiliğini benimseyerek Aristotelesçilik’in tehli­kelerine dikkat çeker, Abaelardus’u yadsır. Ancak bu Yeni-Platoncu ve Augustinusçu eğilimlerine karşın tam bir gizemci tutumu yoktur. Ustan ve tanrı bilim dışında kalan felsefeden, tanrı bilime hizmet için yararlanmayı amaç edinir. Bilginin ve öğretilerin dizgeleştirilmesine verdiği önemle 13. yy’ın yüksek Skolastik’ini hazırlamıştır.

Bilgiye önem veren Hugo, öğrencilerine öğreni­len hiçbir şeyin yararsız olmayacağını söyler. Ona göre dalınçın (contemplation) amacı bilgi olmalıdır. Bilmek, yararlı çalışmaların bir gün karşılığının alına­cağının tadına, yaşam içindeyken varmaktır. Hugo, kendisini tanrı bilime vermeden önce, din dışındaki konuları en ince ayrıntılarına dek çalışmış ve yakından tanımıştır. Atomcu bir özdekçiliği savunarak, özdeğin yaratılamayacağı ve yok olamayacağını düşünmüştür. Ona göre, özdeğin yanı sıra tin de vardır. Tinin varlığının kanıtı, kendi kendinin bilincinde oluşudur.

  • Eserleri (başlıca) Didascalion, t.y. (“Ders”); De sacramentis, t.y. (“Kutsallık Üzerine”) Summa sententia- rum, Uy. (“Bütün Görüşler”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>