Hugo Ball Hayatı

Hugo Ball Kimdir, Hugo Ball Hayatı Biyografi

Alman şair, denemeci, oyun yazarı ve eleştirmen. Dadacılık hareketinin ku­rucularındandır.

22 Şubat 1886’da, Pirmasens’de doğdu. Münih ve Heidelberg üniversitelerinde sosyoloji ve felsefe oku­du. 1910’da gittiği Berlin’de tiyatro oyunculuğuna başladı. KToyu bir savaş aleyhtarı olan Ball, I. Dünya

Savaşı sırasında Almanya’yı terkederek İsviçre’ye geçti. Zürih’te Dadacılık hareketinin kurulmasına öncülük etti. 1917’de gazetecilik yapmak amacıyla Bern’e gitti. Daha sonra Katolik olan Ball, 14 Eylül 1927’de İsviçre’de St. Abbondio’da öldü.

Almanya’daki döneminde Avusturyalı yönetmen Max Reinhardt’la birlikte çalıştı. Münih Oda Tiyatro- su’nda bir süre yönetmenlik yaptı. Der Blaue Reiter adıyla anılan sanatçı çevresine bağlı ressamlardan Kandinsky ve Franz Marc ile dostluğu bu döneme rastlar. 1915’de gittiği Zürih’te, Dadacılar’ın merkezi olan Cabaret Voltaire’i kurdu, Tristan Tzara ve Jean Arp gibi sanatçılarla birlikte Zürih Dadaizmi’nin oluşturulmasına öncülük etti.

Dadacılık hareketi, I. Dünya Savaşında hayal kırıklığına uğrayan genç kuşak sanatçılarının, savaşı olası kılan değerlere ve sanattaki geleneksel kalıplara karşı bir baş kaldırısı olarak başladı. Ball için Dadacılık, ciddi sorunların arkasında yatan boşluğun ve sahte ahlakın iflasının bir simgesiydi. Sanatta rastlantıyı vurgulayan bu akım içinde, soyut ve ses ögesini öne çıkaran (fonetik) şiirler yazdı.

  • Eserleri (başlıca): Zur Kritik der deutschen Intelli- genz, 1919, (“Alman Aydınlarının Eleştirisi Üzerine”); Die Flucht aus der Zeit, 1927, (“Zamandan Kaçış”); Herman Hesse, sein Leben und sein Werk, 1927, (“Her- man Hesse, Yaşamı ve Yapıtları”); Briefe 1911-1927, 1958, (“Mektuplar 1911-1927″).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>