Ho Chi Minh Hayatı

Ho Chi Minh Kimdir, Ho Chi Minh Hayatı Biyografi

Vietnamlı siyaset ve devlet adamı. Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’ni kurmuş ve 1945-1969 arasmda başkanlığını yapmıştır.

hosiminh19 Mayıs 1890’da Nghe An Eyaletinin Kim Lien köyünde doğdu, 3 Eylül 1969’da Hanoy’da öldü. Eskiden beri devrimci aydınlar yetiştirmesiyle ünlü Nghe An Eyaleti’nin aydın ve milliyetçi bir ailesin- dendi. Babası köylü kökenli olmasına karşın, kendi çabasıyla Çin harfleri sınavını vererek öğretmenliğe yükselmiş aydın bir kişiydi. Annesi ise soylu, ancak yoksul bir aileden geliyordu. 10 yaşına geldiğinde, gelenekler gereğince babası çocukluk adı olan Nguyen Sinh Cung’u değiştirerek onaNguyen ThatTahn (Umutlu Nguyen) adını verdi.

İlk ve ortaokulu Vin ve Hue kentlerinde okudu. 1905’de milliyetçi etkinlikleri nedeniyle babasının Fransız sömürge yönetimindeki memurluk görevin­den uzaklaştırılmasının ardından, Fransızca ve Viet­nam dilinde eğitim yapan Hue’deki Quac Hoc Lisesi’ne girdi. Öğrencilik yıllarında Fransızlar’a kar­şı yürütülen milliyetçi etkinliklere katıldı. 1908’de vergilerin azaltılması isteğiyle başlayan ayaklanmanın içinde yer aldı. Kısa bir süre sonra, Fransızlar’ın okullarda, ileride kendilerine hizmet edecek kişiler yetiştirmeyi amaçladıklarını görerek, okulu terketti. 1911 başında güneydeki Fan Tiet kentine gitti. Orada, Eylül’e değin bir fabrikaya bağlı küçük bir okulda Fransızca öğretmenliği yaptı.

1911 sonunda, Haifong ile Marsilya arasında sefer yapan bir şilebe aşçı yamağı olarak girdi ve Vietnam’dan ayrıldı. Bunu izleyen iki yıl boyunca Akdeniz ve Afrika limanlarında dolaştı.

  • Eserleri (başlıca): Selected Works, 4 cilt, 1960-1962, (“Seçme Yapıtlar*); Milli Kurtuluş Savaşımız, 1920-1967, 1968.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>