Herbert Hoover Hayatı

Herbert Hoover Kimdir, Herbert Hoover Hayatı Biyografi

ABD’li siyaset ve devlet adamı. 1929-1933 arasında başkanlık yapmıştır.

10 Ağustos 1874’de Iowa Eyaleti’nin West Branch kentinde doğdu, 20 Ekim 1964’de New York’ta öldü. 1861-1865 arasında California’daki Stanford Üniversitesi’nde maden mühendisliği öğre­nimi gördü. Daha sonra, uzun yıllar ABD’de, çeşitli Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinde ve Avustralya’da maden mühendisliği yaptı. 1901’de Londra’da kurulu bir madencilik şirketine ortak olduktan sonra hızla zenginleşti. 1908’de kendi madencilik şirketini kurdu.

I.Dünya Savaşı sırasında ve savaşın ertesinde, ABD’nin tarımsal ürün fazlasını eritmek ve Avrupa’ da doğan yiyecek kıtlığının yaratabileceği toplumsal hareketleri engellemek için ABD’den Avrupa’ya yapı­lan yiyecek yardımlarını düzenleyen çeşitli kuruluşla­rın yöneticiliğini yaptı. 1921’de Başkan Harding tarafından ticaret bakanlığına getirildi. Harding’den sonra başkan olan Coolidge döneminde de bu görevde kaldı. Ekonomiye devlet müdahalesine karşı çıkan liberal iktisadi görüşleri doğrultusunda bakanlığın çalışmalarını yeniden düzenledi.

Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olarak katıldığı 1928 başkanlık seçimlerini kazanan Hoover’in, başkanlığı sırasında karşı karşıya kaldığı en büyük sorun, 1929 Dünya İktisadi Bunalımı oldu. Hoover bunalımın ABD dışında kalan kapitalist ülkelerin ekonomilerindeki sorunlardan kaynaklandığı, sağlıklı bir ekonomisi olan ABD’deki iktisadi sorunların yapısal olmayan, rastlantısal olarak ortaya çıkmış sorunlar olduğu görüşündeydi. Bunalımın 3 ay gibi kısa bir sürede aşılacağım, halkın ülke ekonomisi­nin sağlamlığına güvenmesi gerektiğini savunuyordu.

  • Eserleri (başlıca): American lndividualism, 1922, (“Amerikan Bireyciliği”); The Challenge to Liberty, 1934, (“Özgürlüğü Tehdit Eden Tehlike^ America’s First Crusade, 1941, (“Amerika’nın İlk Haçlı Seferi”); The Problems of Lasting Peace, 1942, (“Sürekli Bir Barışın Sorunları”); Addresses upon The American Road, 1938- 1955, (“Amerika Üzerine Söylevler”); Memoirs, 3 cilt, 1951-1952, (“Anılar”); American Epic, 1959-1960, (“Ame­rikan Destanı”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>