Henri de Régnier Kimdir

Henri de Régnier Kimdir, Henri de Régnier Hayatı Biyografi

Fransız, romancı ve şair. “Sanat için sanat” anlayışı ile Simgecilik’i birleşti­ren yapıtlar vermiştir.

Henri-François-Joseph de Regnier 28 Aralık 1864’de Honfleur’de doğdu, 23 Mayıs 1936’da Paris’te öldü. Normandiya’nın köklü ailelerinden birinden geliyordu. Önce diplomat olmak için öğrenim gördü. Bu amaçla Paris’te hukuk okuduğu sırada içine girdiği sanat çevresinin etkisiyle şiir yazmaya başladı. Kimi şiirleri Gerard d’Houville adıyla yayımlandı. 1896’da ünlü şair Jose-Maria de Heredia’nın kızıyla evlendi. 1911’de Fransız Akademisine seçildi.

Regnier önceleri, tanıştığı simgeci şairlerin etkisin­de şiirler yazmıştır. Bu yapıtlar, aynı zamanda serbest nazım türünün başarılı örneklerindendir. Daha sonra, “sanat için sanat” anlayışını savunan Parnasçı şiir akımının önde gelen şairi Heredia’dan etkilenmiştir. Tarihsel konulara ve sone gibi klasik biçimlere yönelmiştir. Romanlarıyla da tanınan Regnier, bu yapıtlarında 17.-18.yy yaşamını ustalıkla yansıtmıştır. Özellikle aristokrat bir geçmişin değerlerine, gösterişine duyulan özlemi dile getirmiştir. Ancak, gerek şiirlerin­de, gerek romanlarında, Romantizm’e tepki olarak gelişen Parnasçılık’ı, Simgecilik’le bağdaştıran bir yaklaşım görülür. Yapıtlarında genellikle melankoliye varan duygulu bir üslup egemendir. Regnier, bu özellikleriyle 20. yy’ın ilk yarısında, Fransız edebiyat çevrelerinde etkili olmuştur.

  • Eserleri (başlıca): Şiir: Lendemains, 1885, (“Yarınlar”); Les jeux rustiques et divins, 1897, (“Kaba ve Yetkin Oyunlar”); Les medailles d’argile, 1900, (“Kilden Madalya­lar”); La sandale ailee, 1906, (“Kanatlı Sandal”); Le miroir des heures, 1910, (“Saatlerin Aynası”). Roman: La double maîtresse, 1900; Le bon plaisir, 1902; Le peur de l’amour, 1907, (“Aşk Korkusu”); La pecheresse, 1912, (“Günahkâr Kadın”); Le voyage d’amour, 1930, (“Aşk Yolculuğu”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>