Helmut Rahn Kimdir

Helmut Rahn Kimdir, Helmut Rahn Hayatı Biyografi

Alman (FAC) futbolcu. “Gümüş Yaprak” ödülünü kazanmıştır.

Essen kentinde doğdu. Futbola doğduğu kentin Rot Weeiss Essen Kulübü’ndebaşladı.Daha önceleri atletizm yapıyor ve özellikle kısa mesafelerde başarılı olan birspirinter olarak tanınıyordu. Antrenörleri ona atletizmde­ki hızını futbol tekniği ile birleştirmesini önerdiler. Fe­deral Almanya’nın köklü kulüplerinden FC Köln’ün ünlü futbolcularından biti oldu. Özellikle sağiç ve sağaçık mevkilerinde 1950’de Avrupa futbolunun gözde futbol­cularından biri oldu. 1954 Dünya Kupası finallerinde yer aldığı milli futbol takımının başarısında payı oldu. Fe­deral Almanya’ya kupayı kazandıran golü atması ve fev­kalade oyunu ona Futbol Federasyonu’nun “Gümüş Yaprak” ödülünü kazandırdı.

1955’de geçirdiği sarılık hastalığı nedeniyle bir sezon sahalardan uzak kaldı. Otoritelerin tükendiğine inandı­ğı bir anda tekrar sahalara döndü ve bu kez hem Hol­landa’nın Enshede hem de Federal Almanya milli takı­mında oynadı. 1958 Dünya Kupası’nda ülkesinin for­masını gene giydi.

Müthiş sürati yanında rakipten sıyrılışındaki sertliği ve defansı zor durumda bırakışı ile “Buldozer” lakabı ile tanındı. Zor pozisyonlarda çaprazdan attığı şutlar ve gol­leri ile 1950’de en usta futbolcularından biri olarak gös­terilmesine karşın, özel yaşamının düzensizliği yüzün­den sahalardan erken ayrıldı. 1948-1960 arasında milli formayı 40 kez giydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>