Helene Lange Hayatı

Helene Lange Kimdir, Helene Lange Hayatı Biyografi

Alman, eğitimci ve yazar. Kadın ha­reketinin öncülerindendir.

9 Nisan 1848’de Oldenburg’da doğdu, 13 Mayıs 1930’da Berlin’de öldü. 1876’da bir kız okulunun yöneticiliğine getirildi. 1887’de yayımladığı Gelbe Broschüre (“Sarı Broşürler”) ile dikkatleri topladı. Broşürde kadınların erkeklerle eşit ve bilimsel bir eğitim görmelerini savunarak, kadın eğitiminin yeni­den düzenlenmesinin ve kadınların yüksek öğrenim görmelerinin gerekliliğini vurguladı. Bu düşüncelerini gerçekleştirmek için 1889’da kadınlar için düzenlediği kursları, öğrencileri dört yıl içinde üniversiteye hazır­layan lise düzeyinde öğrenim kurumlarına dönüştür­dü.

1890’da kurduğu Kadın Öğretmenler Birliği kısa zamanda güçlü bir feminist örgüt durumuna geldi.. 1893’de yayımlamaya başladığı Die Frau (Kadın) adlı derginin yayın yönetmenliğini yaşamının sonuna dek sürdürdü. 1902’de Alman Kadın Birliği’nin başkanlı­ğına getirilen Lange, Alman Kadın Dernekleri Federasyonu’nun yönetim kurulunda yer aldı. Kadınların toplumsal ve siyasal özgürlüklerini kazanarak siyasi yaşama etkin olarak katılmaları için çalıştı. 1919-1920 yıllarında Hamburg kent meclisi üyesi olarak görev yaptı. I.Dünya Savaşı’nda kadınların da görev almala­rını savundu. 1917-1920 arasında Hamburg’daki bir kız okulunda öğretmenlik yaptı.

Eserleri(başlıca): Gelbe Broschüre, 1887, (“Sarı Broşürler”); Handbuch der Frauenbetvegung (G.Bâumer ile), 1901-1906, (“Kadın Hareketi Elkitabı”); Die Frau­enbetvegung in ihren modernen Problemen, 1908, (“Çağ­daş Sorunlarıyla Kadın Hareketi”); Lebenserinnerungen, 1921, (“Anılar”); Kampfzeiten, 1928, (“Savaş Günleri”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>