Heinrich Lammasch Kimdir

Heinrich Lammasch Kimdir, Heinrich Lammasch Hayatı Biyografi

Avusturyalı siyaset adamı ve hukuk­çu. Uluslararası anlaşmazlıkların ba­rışçı yollardan çözümü için yaptığı katkılarla tanınmıştır.

21 Mayıs 1853’de Seitenstetten’de doğdu, 6 Ocak 1920’de Salzburg’da öldü. Viyana Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördü ve 1876’da bu üniversiteden doktora derecesi aldı. Aynı üniversitede, 1879’da ceza hukuku doçenti, 1882’de de ceza hukuku profesörü oldu. 1885-1889 arasında Innsbruck’da ceza hukuku profesörü olarak çalıştıktan sonra yeniden Viyana’ya döndü ve 1914’de değin burada ders vermeyi sürdürdü. Ayrıca 1899-1914 arasında Mittelpartei üyesi olarak mecliste bulundu.

Lammasch, gerek devletler hukuku alanında yazdığı kitaplarla, gerek birçok uluslararası antlaşma­da danışman ya da hakem sıfatıyla etkin görev aldı.

Viyana Üniversitesi’ndeyken yazdığı Ausliefe- rungspflicht und Asylrecht, (“Suçluların Geri Veril­mesi Zorunluluğu ve Sığınma Hakkı”) ile uluslararası sorunlara olan ilgisini ortaya koydu. Arkasından yirmi yedi devletin katıldığı I. La Haye Barış Konfe­ransında Avusturya-Macaristan kurulunun uzmanı olarak görev aldı. Bu konferansta kurulması kararlaş­tırılan Sürekli Hakemlik Mahkemesi’ne Avusturya’ dan üye seçildi. Dört ayrı uluslararası davada mahke­me kuruluna başkanlık yaptı.

Eserleri (başlıca): Auslieferungspflicht und Asylrecht, 1887, (“Suçluların Geri Verilmesi Zorunluluğu ve Sığınma Hakkı”); Grundriss des österreichischen Strafrechts, 1899, (“Avusturya Ceza Hukukunun Ana Hatları”); Die Fort- bildung des Völkerrechts durch die Haager Konferenz, 1900, (“La Haye Konferansı Yoluyla Devletler Hukuku­nun Gelişimi”); Das Völkerrecht nach dem Kriege, 1917, (“Savaş Sonrası Devletler Hukuku”); Der Friedensver- band der Staaten, 1919, (“Devletlerin Barışçı Birliği”); Der Völkerbund, 1919, (“Devletler Birliği”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>