Heinrich Brüning Kimdir

Heinrich Brüning Kimdir, Heinrich Brüning Hayatı Biyografi

Alman devlet adamı. Nasyonal Sos­yalistlerin iktidara gelmesini engelle­mek için çalışmıştır.

26 Kasım 1885’de Münster’de (bugün FAC’de) doğdu, 30 Mart 1970’de ABD’nin Vermont Eyaletinde Norwich’de öldü. Westfalen’li bir köylü ailesinin oğluydu. Hukuk, felsefe ve tarih öğrenimi gördükten sonra mali konularda uzmanlaştı. Bir süre Hristiyan İşçi Sendikalarında yöneticilik yaptıktan sonra 1924’de Katolik Merkez Partisi temsilcisi olarak Reichstag’a (Alman meclisi) seçildi.

1929’da Katolik Merkez Partisinin başkanı oldu. 1930 başında Sosyal Demokrat Hermann Müller başkanlığındaki koalisyon hükumeti dağılınca, Mart 1930’da bir azınlık hükumeti kurdu. Büyük Dünya Bunalımı sonucu iktisadi çöküntü içine düşen Alman­ya’yı bu durumdan kurtarmak için bir program hazırladı.

Vergilerin artmasını, devlet harcamalarının kısıl­masını, ithal edilen tarım ürünlerine yüksek gümrük vergisi konmasını, ücretlerde kısıntı yapılmasını ve işsizlik sigortasını içeren bu program meclisteki tüm partilerin muhalefeti sonucu onaylanmadı. Brüning, bunun üzerine olağanüstü koşullar için anayasanın devlet başkanına tanıdığı yetkiyi kullanarak progra­mını uygulamaya başladı. Meclisteki yoğun muhale­fete karşı Temmuz 1930’da meclisi dağıttı.

Eylül 1930’da yenilenen seçimlerde muhalefetin oylarının azalacağını umarken Nasyonal Sosyalist Parti eskisinden daha fazla milletvekiliyle meclise girdi. Bu sonuç karşısında Sosyal Demokratlar Brü­ning hükumetini desteklemeye karar verdiler. Ekim 1931’de Dış işleri Bakanı Julius Curtius hükumetten ayrılınca Heinrich Brüning dış işleri bakanlığını da üstlendi. Mart 1932’de yapılan seçimlerde Hindenburg’un seçilmesi için çalıştı.

Brüning, Hindenburg yeniden devlet başkanı seçilince Avrupa ülkelerinin eşit düzeyde silahlanması için bir öneri geliştirdi. Yabancı ülkelerce benimsen­meyen bu öneriden sonra genel silahsızlanma önerisi­ne de Fransa karşı çıktı. Kısa bir süre sonra Elbe ırmağının doğusundaki iflas etmiş çiftçilerin toprakla­rını halka dağıtma önerisi, doğuda toprakları olan Hindenburg’un onu Bolşeviklikle suçlamasına yol açtı.

Hindenburg, yardımcılarının da etkisiyle Brüning’i istifaya zorladı ve onun yerine yine Katolik Merkez Partisi’nden Franz von Papen’i başbakan atadı. Brüning 1933’de Nasyonal Sosyalist Parti’nin iktidara gelerek diğer tüm partileri kapatmasından sonra yurt dışına sürüldü. ABD’ye giderek Baltimore Katolik Üniversitesinde profesörlük yaptı. 1952’de bir süre için Almanya’ya döndü. Yaşamının sonuna değin/siyasetle ilgilenmedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>