Hastings Banda Hayatı

Hastings Banda Kimdir, Hastings Banda Hayatı Biyografi

Malawili siyasi önder ve devlet adamı. Bağımsız Malawi’nin ilk cumhurbaş­kanıdır.

Hastings Kamuzu Banda, Nyasaland’ın (Malawi’nin eski adı) Kasungu bölgesinde doğdu. Ailesi Chewa aşiretindendi. İlköğrenimini İskoçya Kilisesi’ nin Livingstonia Misyoner Okulu’nda gördü. 13 yaşında öğrenimini sürdürmek için yürüyerek Güney Afrika’ya gitti. Johannesburg’da bir madende kâtip olarak çalıştı.

Bandaj 1923’de ABD’ye giderek, 1928’de Wilber- force Lisesi’ni bitirdi. 1931’de kadar Chicago Üniversitesinde Bantu dili danışmanı olarak çalıştı. Daha sonra Nashville’deki Meharry Tıp Fakültesi’ne devam etti ve 1937’de tıp doktoru oldu. Banda, İngiltere’de doktorluk yapabilmek için İskoçya’daki Glasgow ve Edinburgh üniversitelerinde bir süre eğitim gördü ve 1941 ‘de bu üniversitelerden de diploma aldı.

1944-1953 arasında İngiltere’de doktor olarak çalışan Banda, bu dönemde İngiltere’de bulunan Afrikalı bağımsızlık yanlısı önderlerle ilişki kurdu. 1951’de Güney Rodezya’nın ırkçı politikasını eleşti­ren bir çalışması yayımlandı. 1953’de Güney Rodez­ya’nın isteği ile Nyasaland (Malawi), Ku?xy Rodezya (Zambia) ve Güney Rodezya (Zimbabwe) bir konfe­derasyon halinde birleştiler. Uç ülkedeki bağımsızlık yanlısı siyah önderler bu olaya karşı çıktılar. Ülkesin­deki siyasal gelişmelere etkin olarak katılmak amacıy­la Banda, İngiltere’deki işini bırakarak Gana’ya geldi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>