Harold Arthur Prichard Kimdir

Harold Arthur Prichard Kimdir, Harold Arthur Prichard Hayatı Biyografi

İngiliz, filozof. “Duyu verisi” kavramı­na karşı çıkmış, eylemi istençle özdeşleş­tirmiştir.

20 Ekim 1871’de doğdu, 29 Aralık 1947’de Oxford’da öldü. Ortaöğrenimini Clifton College’da, yüksek öğrenimini Oxford Üniversitesi New College’da bitirdi. 1895-1898 arasında bu üniversitedeki Hertford College’da, 1898’den 1924’de değin Trinity College’da felsefe okuttu. 1928’de Oxford Üniversitesi ahlak felsefesi profesörü oldu.

Prichard, H.W.B.Joseph ile Oxford’da Cook Wilson’u izleyerek 20.yüzyılın başında İngiliz Üniversitele­rini etkisi altına alan Nesnel İdealizm’e karşı çıktı. Oxford filozoflarına göre, algılanan nesne ile algılayan anlık arasında bir duyu verisi perdesi bulunması söz konusu değildi. Prichard ise olgunun yalnız başına bilgi olmadığını, çünkü fiziksel nesnelerin doğrudan algılan­madığını öne sürer. Algılanan, nesnenin görünümüdür. Ancak “görünüm”, bir duyu verisi değildir; çünkü o nesneye özgüdür. Prichard’ın ortaya attığı eylem çözümlemesi, Cook Wilson’un görüşünü eleştirerek geliştirilir. Buna göre, eyleme neden olduğu söylenen istenç, gerçek eylemin kendisidir. Sıradan kişinin “eylem” diye adlandırdığı ise, gerçek eylemin etkisi olan bir gövdesel olaydır.

Eserleri (başlıca): Moral Obligation, (ö.s.), 1949 (“Ahlaksal Gerekirlik”); Knoıvledge and Perception, (ö.s.), 1950, (“Bilgi ve Algı”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>