Hakkı Derman Kimdir

Hakkı Derman Kimdir, Hakkı Derman Hayatı Biyografi

Türk, kemancı. Türk musikisinde son dönemin en başarılı yorumcularından biridir.

İstanbul’da doğdu, 10 Aralık 1972’de aynı kentte öldü. Musikiye on yaşında, Beylerbeyili müezzin Ziya Bey’den keman dersi alarak başladı. On iki yaşında Beşiktaş Musiki Cemiyeti’ne girdi, beş yıla yakın süre bu kuruluşun musiki çalışmalarına katıldı. O yıllarda Beşiktaş Gazi Osman Paşa Lisesini, 1926’da da Eczacılık Mektebini bitirdi.

Kısa bir sahne deneyiminden sonra, 1928’de İstanbul Radyosunun yayınlarına katıldı. 1936’da, yeni açılan Ankara Radyosu’na geçti. 1937-1940 arası aynı kentteki Refik Saydam Enstitüsünde çalışarak kimya dalında uzmanlaştı. 1945’de İstanbul’a dönerek Belediye Konservatuvarı İcra Heyeti’ne katıldı. Türk musikisi çalışmalarını yönetmekle görevli çeşitli radyo kurullarında üye olarak bulundu. 1972’de Konservatuvar’dan emekli oldu.

Son dönemin değerli kemancılarından biri olan Derman, Türk musikisinde kemana hareketli bir icra tavrı getirmiştir. Çalışı, kendi döneminin ve daha önceki dönemin kemancılarından farklıdır. Uzun yay kullanması ve yayının kıvraklığı tekniğinin en önemli niteliğidir. Taksimleri dikkate değer bir özellik taşımıştır. Kendine özgü tekniği birçok ke­mancıyı etkilemiş, yönettiği fasıllarda da canlı bir icra örneği ortaya koymuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>